| Mirunikaa02 a întrebat:

Funda... Explicati-mi intr-un enunt cine este aproapele nostru...

7 răspunsuri:
| Shaoran a răspuns:

Citeste "pilda bunul samaritean" o sa o gasesti pe oriunde.

| kamykaze88 a răspuns:

"Aproapele nostru" - tot ce inseamna fiinta umana pe acest pamant

| ANAHsneaman a răspuns:

Pai aproapele nostru sunt ceilalti oameni de aceea se zice sa nu-ti urasti aproapele sau sa il ajuti big grin

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Aproapele oricui, poate fi oricine.

| Artesano a răspuns:

Conform pildei lui Isus despre "bunul samaritean", aproapele ar trebui să fie oricine. Din această parabolă reiese că îndurarea nu cunoaşte graniţe naţionale, religioase ori culturale. Așadar, cum spunea Isus:"du-te și fă și tu la fel".

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

| LizzaRiss a răspuns:

Aproapele nostru este orice cunoscut si necunoscut din jurul nostru, mai pe scurt aproapele nostru este toata lumea din jurul nostru.