| Poison0fL0v3 a întrebat:

FUNDA! Cine imi explica si mie asta:
Latura unui patrat este 0, 5 din latimea unui dreptunghi, iar perimetrul patratului este 0, 2 din perimetrul dreptunghiului.
Stiind ca aria dreptunghiului este 36 merti patrati, sa se afle aria partatului.

1 răspuns:
| didiDia a răspuns:

Notam L-lungime dreptunghi, l-latime dreptunghi, l1-lungime latura patrat. Din ipoteza si folosind notatiile obtinem ecuatiile:
l1=0.5*l
4*l1=0.2(2L+2l)
l*L=36
(Pentru ultimele doua ecuatii: perimetrul unui patrat are lungimea egala cu 4*lungimea laturii patratului; perimetrul unui dreptunghi are lungimea egala cu 2*lungimea dreptunghiului+2*latimea dreptunghiului. Aria unui dreptunghi se calculeaza cu formula Aria=lungimea*latimea)
Scoatem pe l si L in functie de l1. Obtinem:l=2*l1
4*l1=0.4L+0.8l1, de unde L=8*l1. Inlocuim pe l si L in functie de l1 in ecuatie l*L=36 si obtinem 16*l1*l1=36, de unde l1*l1=36/16. Dar aria patratului este tocmai lungimea laturii la puterea a doua. Deci raspunsul pentru problema este 36/16.