| Crisan_Emanuela_D_1994 a întrebat:

Hei!
Am niste nelămuriri si v-as ruga, care știți, sa ma ajutati.
Sunt in clasa a 8-a si nu cam stiu ce sa aleg in legatura cu liceul care il voi urma. Stiu ca trebuie sa aleg ceva ce sa imi placa, dar am o hotărâre destul de grea de luat...
As opta intre contabil, educatoare si farmacista (asistentă farmaceutica). Intrebarile mele sunt: Ce parere aveti despre meseria contabil? Cam cat de greu e? Poti urma o meserie dupa ce termini liceul, e greu? E o meserie grea, in sensul ca e si stresant?
In legatura cu educatoarea stiu ca nu e o meserie grea, dar ma cam descurajează salariul, e destul de mic si nu stiu daca e ok..trebuie sa ai rabdare cu copiii...etc. dupa ce termin liceul pot deja sa fiu educatoare?
Iar despre farmacista (mai mult as opta spre o asistenta farmacista)mi-ar placea aceasta meserie dar nu cam imi place biologia, nici fizica si chimia... ce parere aveți?
Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sfatul meu: vezi meseriile "visate" in practica!

Voi, in clasa a 8-a trebuie sa decideti viitorul vostru. Pentru acesta ar trebui sa cunoasteti cat mai bine cat mai multe detalii despre meseriile la care ati opta: ce veti face practic dupa ce terminati, in ce mediu- si cat veti lucra, ce munca veti face si pentru cati bani, etc.
Pentru acesta ar trebui sa faceti vizite la diferite locuri de munca, sa vedei ce se face acoşo, sa stati de vorba cu oamenii.

In fiecare saptamana aveti ora de dirigintie (teoretic) unde ar trebui sa discutati problemele ce va framanta.
Propuneti niste vizite organizate la diferite locuri de munca, sa vedeti realitatea practica.
La fel se pot invita diferiti parinti, care sa va povesteasca despre munca lor.

La sfarsitul clasei a 8-a va trebui sa optati spre un liceu, iar alegerea tebuie s-o faceti in cunostinta de cauza, in favoarea voastra, pentru a va indeplini visele.

| Crisan_Emanuela_D_1994 explică (pentru Bula):

Da, ai dreptate. Multumesc pentru sfaturi! Despre ceea ce visez pot sa iti spun ca mereu m-am visat sa lucrez la birou, gen contabil, bancher, si toate celelalte... ce poti sa imi spui? Ce parere ai? Vreau ceva legat de ideile mele de mai sus...

| Bula a răspuns (pentru Crisan_Emanuela_D_1994):

Pentru munca de birou trebuie fii buna la matematica, romana (gramatica), limbi straine, respectiv in specialitatea in care lucrezi.
Munca de birou nu consta doar din baut cafele si taifas. Intreaga logistica se calculeaza si se tine in evidenta in birou, cu intreaga raspundere pentru orice greseala, chiar daca consta din gresirea unei singure cifre.

| Ionut3222 a răspuns:

Daca o sa te lupti sa ajungi expert contabil atunci e o meserie frumoasa, o sa fi independen/a si chiar o sa faci bani de acasa/birou. Daca vei ramane doar tipul/tipa ce face munca grea cu o facultate cu taxa, vei avea o viata foarte stresanta si obositoare. Fete/baieti cu facultate de contabilitate dar care nu au pretentii mai mari sunt o gramada, si ajung sa faca doar facturi sau mai stiu eu ce.

Orice ai alege, incearca sa te bucuri de acel liceu si sa ti minte ca invatatul si muncitul mult nu este tot ce conteaza in viata asta.

Succes.

| Crisan_Emanuela_D_1994 explică (pentru Ionut3222):

Mulțumesc mult pentru sfaturi!
In concluzie, nu se cam merită... totusi as vrea o muncă de viitor...