| Dumitru_Ionuț_2001 a întrebat:

Hei! As vrea sa ma ajutati la ce sa dau bacul dintre Biologie si Chimie ( exclus fizica, pentru ca nu imi place fizica ). Sunt doar a 10-a pe Tehnician in Industrie Alimentara, mai exact pe Chimie Alimentara ( partea analitica ) si totusi ma gandesc cam de acum. Voi care ati fost le Tehnician in Industrie Alimentara, imi puteti spune? Din ce auzise...ca vor scoate biologia din a 11-a...si nu stiu ce sa fac. Astept cat mai multe raspunsuri de la voi! Multumesc

12 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Eu zic biologie,e mai bine sa tocesti,decat sa faci singur probleme, daca scoate biologia invata singur si eventual cateve meditatii ajuta, pana la urma tu trebuie se inveti, nu?! Sau poate profu' de bio iti toarna cu palnia in cap, daca e asa eu zic chimie.

| Dumitru_Ionuț_2001 explică (pentru 1231242):

La biologie mi.a iesit media 5 si la chimie media 8. Dar mi.e sa nu fac vreo greseala gen sa regret dupa. Ca as incepe sa fac meditatii anul asta sa vad la ce...

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Te poți pregăti și individual la biologie, din ce am auzit eu, e mai ușoară proba la această materie. În plus, în clasa a XII-a vei face inevitabil pregătire cu un profesor din liceu dacă îți vei exprima dorința aceasta. Mai e până atunci. Multă baftă în anii ce urmează! happy

| Dumitru_Ionuț_2001 explică (pentru ChristianKalman):

Da, dar este mult de "tocit" la biologie + ca la chimie e putin mai greu cu formulele si mha..sunt indecis. Totusi multumesc!

| NoctisFive a răspuns:

Trebuie mai intai sa ai in vedere urmatoarele lucruri:
1) La ce facultate te duci? Nu de alta, dar daca te duci la ceva legat strict de chimie, nu are rost sa dai la bio.
2) Ce tip de elev esti:
-genul care are o memorie buna
-genul care o logica buna
3) La care iti face placere sa inveti/ ai note bune?
Mie personal mi se pare destul de grea chimia, eu in locul tau as da la fizica. Cum tie nu iti place fizica, as da la bio.
Mai ai timp sa te decizi, dar trebuie sa tii cont ca notele de la bio sunt in general mai mari, iar biologia e mai usor de recuperat. Nu conteaza cu nu mai faci biologie din clasa a 11-a, poti sa dai din 9-10, nu din 11-12.

| Dumitru_Ionuț_2001 explică (pentru NoctisFive):

Pai eu as vrea sa merg la Facultatea de Chimie Alimentara sau la ASE, totusi de asta ma gandesc ca anul acesta as incepe cu meditatii si nu stiu la ce, dar o sa vad..la chimie mi.a iesit media 8 si la biologie media 5

| Alexuta921 a răspuns:

Biologia 9-10 e mai usoara decat biologia 11-12 parerea mea. Chimia e frumoasa si ea insa trebuie sa stii sa faci totul perfect.
Eu am ales biologia 9-10 mi s-a parut usoara si am invatat-o de drag. Biologia 9-10 studiaza plantele si animalele si ai si cateva intrebari din om(boli, oase, muschi).
Biologia 11-12 e frumoasa la partea cu omul insa ai intrebari grele din genetica ceea ce mie nu mi-a placut deloc! laughing Prea mult de invatat!
Chimia este organica si anorganica, cea organica este cea mai recomandata pentru Bac, cel putin asa a fost la mine in liceu, acum depinde de tine ce iti place.
Tot biologia 9-10 ramane baza parerea mea. Have fun!

| Dumitru_Ionuț_2001 explică (pentru Alexuta921):

Anul acesta mi.a iesit media 5 la biologie si la chimie media 8. Acum sa vad cum e in a 10-a.

| NoctisFive a răspuns (pentru Dumitru_Ionuț_2001):

Daca te duci la ceva bazat pe chimie, da la chimie. E mai bine sa recuperezi acum, fiind ambitionat si de Bac, decat in cele 3 luni de vacanta de dupa Bac, cand sigur nu o sa inveti nimic, dar sa zicem. Daca nu stapanesti chimia din liceu o sa iti fie greu/foarte greu la facultate.
Ti-as recomanda sa iti iei un meditator bun, dar si sa fii auto-didact, incearca sa te informezi cat mai bine despre materia la care dai.
Succes, sper ca te-ai hotarat!

| Dumitru_Ionuț_2001 explică (pentru NoctisFive):

Multumesc!

| Alexuta921 a răspuns (pentru Dumitru_Ionuț_2001):

Atunci mergi pe chimie daca iti place mai mult si ai o profesoara care iti explica bine.

| Yvonnnee a răspuns:

Eu asi da din biologie pentru ca materia este mult mai usoara si poti sa te pregatesti mai bine pentru Bac in schimb la chimie trebuie sa stii totul perfect. nu poti sa stii niciodata daca esti indeajuns de pregatit pentru a lua nota maxima. Oricum hotararea iti apartine mai ai cativa ani pentru a " experimenta" fiecare materie. In clasa a 12-a vei avea ore cu profesorul respectiv care oricum te va ajuta sa intelegi mai bine lectiile si sa te pregatesti pentru un examen important cum ar Bac-ul.