| Torarinchi a întrebat:

Hei. Stie careva daca scoala centrala e liceu doar pentru fete sau e universala? adica si fete si baieti. Dau funda. kiss

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care scoala centrala?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În trecut, "pe vremuri", a fost "şcoală de fete" :))

Acum este liceu "mixt" - sunt admişi băieţi şi fete :
http://static.admitere.edu.ro/2014/staticRepI/j/B/lic/137/209/

http://static.admitere.edu.ro/2014/staticRepI/j/B/lic/137/211/

Toate cele bune!

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu mai e timpul lui Ceausescu sa mai existe in Romania scoli de fete sau baieti. De ce toate mucoasele de 10 ani sunt cu burta la gura? Raspunde-ti singura. E universal. Nu suntem nici in Anglia nici in Amewrica, asa ca multumeste-te cu ce iti ofera statul roman.

| corolav a răspuns (pentru Ruxandra15):

În vremea lui Ceaușescu nu existau școli numai de fete sau numai de băieți.
Mixtarea școlilor generale s-a început în anul 1954 și, pînă prin 1960 ( deci pe vremea lui Dej ), s-a terminat și cea a liceelor și a școlilor profesionale.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru corolav):

GRESIT. Existau in 1986 scoli profesionale. Bine, se numeau scoli de ucenici. Stiu asta pentru ca mama mea a predat intr-una, profesoara mea de isotire a lasat o clasa corigenta.

| corolav a răspuns (pentru Ruxandra15):

Greșit ai înțeles matale!
Eu nu am spus că nu mai existau „școli profesionale".
Eu am spus că nu mai erau școli numai de băieți sau numai de fete.
Toate erau „mixte".
Sper că acum m-ai înțeles.

| Vladii a răspuns:

Wtf? E un liceu universal, nu cred ca in 2015 mai sunt scolii doar pentru fete sau doar pentru baietii. Daca vrei sa te duci la filologie vor fi mai multe fete decat baietii pentru ca putini baietii se duc la filologie, iar la mate-info este exact invers : multi baietii si putine fete. Daca nu te atrage matematica du-te la filologie si vei avea harem laughing)

| Torarinchi explică:

@Darrio2007 Liceul:,, Scoala Centrala" e unul singur.

| Vendettaaa a răspuns:

Universala!