| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Hei TPU.
Am auzit că dacă fac(P.I.P.P)pedagogia învațămantului primar şi preşcolar pot ajunge învățătoare dar şi profesoară.
Este adevărat?

Răspuns Câştigător
| Anonima6789777 a răspuns:

Pedagogie pentru invatamantul primar si prescolar (P.P.P.) pregateste viitori profesori pentru invatamantul primar si prescolar prin cursuri la I.D. cu taxa. Durata studiilor este de 3 ani (licenta, sistem Bologna) cu 180 de credite de studiu. Programul de studiu acopera disciplinele fundamentale de specialitate si facultative ce corespund cerintelor de pregatire psiho-pedagogice si al activitatii metodice. Strategiile de practica se desfasoara organizat in parteneriat cu unitati de invatamant preuniversitar (gradinite, scoli – atat de stat cat si private).

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru Anonima6789777):

Deci asta înseamnă că dacă fac această facultate devin invătătoare?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a ajunge profesor, iti trebuie musai facultate.
Dar poti preda ca invatator si educator, cu studii medii, adica liceul.