| RD_Andreea_1998 a întrebat:

Hei TPU,am si eu o rugaminte,ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu invatarea mai usoara a limbii engleze? Cu ce ar trebui sa invat mai intai,ce ar trebui sa stiu perfect sau alte idei? Ma pricep cat de cat la engleza,stiu sa traduc si stiu si timpurile insa mai am putin probleme,si vreau sa ma apuc de invat serios, am vorbit cu o profesoara din liceul meu ca sa imi dea meditatii, dar a zis ca mai intai de toate voi da un test ca sa vada daca merita sa fac sau nu....ca ea nu prea ar mai vrea sa dea meditatii anul acesta etc, si vreau cateva sfaturi ca sa ma descurc mai bine, cel mai bun raspuns va primi funda.Mersi!

Răspuns Câştigător
| girlwattitude a răspuns:

Buna.Cel mai bine, inveti singura, in ciuda faptului ca multi spun ca daca nu sunt sustinuti si ajutati, nu vor reusi vreodata.Nu e neaparat asa si spun din experienta personala : cel mai bun profesor, esti tu insati.Eu am aproape 19 ani de cand cunosc limba engleza si usor-usor, am aprofundat-o indeajuns, incat sa o vorbesc nativ.Cel mai bun sfat este acesta, iar in al doilea rand..citeste,citeste,citeste! Dar da-ti interesul si incearca sa vezi un film, fara sa te ajuti de subtitrare, pentru a-l intelege, chiar daca nu integral.Incearca cateva lectii audio si fa teste online, care vizeaza aprofundarea pas cu pas, a limbii engleze.Si inca ceva, incearca sa fii realista! Orice limba straina, inseamna timp si implicare.Nu poti face acest pas,fara sa te dedici si sa faci totul progresiv.Un sfat mai bun de atat, ar fi sa discuti cu cei care vin in tara si doresc sa faca schimb de experiente, gen studenti veniti in Romania, pentru a asimila din obiceiurile si traditiile acestei tari.Eu am invatat engleza si din conversatii online, desene animate si carti de colorat.Scolile de vara sunt o alta alternativa, in fond, iei contact cu foarte multe persoane, te poti imprieteni cu ele si iti poti face cunostinte.Sa nu mai spun, ca te ajuta sa si inveti mai repede.Acum,totul depinde de tine..si de cata ambitie ai in acest sens.Beneficiul de a invata de unul singur,este acela ca iti organizezi tu spatiul si timpul,dupa bunul plac,fara sa ai o ora impusa si un profesor sacaitor.E strict opinie personala, dar si o experienta prin care, am reusit sa ma auto-valorific si sa imi dau seama ca a avea un spirit autodidact, e cea mai buna alegere pe care o poti face.Succes!

| RD_Andreea_1998 explică (pentru girlwattitude):

Problema este ca anul viitor voi da la academie,iar probele la engleza sunt putin cam dificile, de asta cred ca ar trebui sa fac pregatire cu un profesor, sa invat si gramatica sa imi fie mai usor, dar as vrea niste repere, cu ce ar trebui sa incep mai exact?

| girlwattitude a răspuns (pentru RD_Andreea_1998):

Nu aveam de unde sa stiu ca vrei sa dai la academie, ca in postarea facuta de tine, mi s-a parut ca nu ai mentionat nimic de genul.Insa,chiar si in acest caz, iti poti fi singura de folos si poti invata tot singura.Important este sa ai ambitie.Te-as sfatui sa nu cauti profesor in liceul in care ai invatat sau inveti, ci din afara lui, care sa te poata indruma si invata tot ce ai nevoie, pentru ca va fi mai usor si mai sigur.Decat sa iti dau niste repere, mai bine iti dau un link util, poate te va ajuta.

http://vreauprofesor.ro/anunturi-meditatii/materie-Limba_engleza-16

Sa ai succes si spor in tot ceea ce ti-ai propus sa intreprinzi.