| midnight a întrebat:

Fratilor, cum ati invatat valentele alea la chimie?

Răspuns Câştigător
| CainePeVine a răspuns:

Dupa grupe:grupa 1 valenta 1 grupa 2 valenta 2 si asa mai departe, cu mici exceptii, oxigenul 2, si alea din grupele secundare nu stiu alea ni le da doamna

4 răspunsuri:
| Kissmeshean a răspuns:

La noi ne punea sa invatam cate o valenta pe ora si ne dadea in fiecare ora test din valenta a cate 5 valente si 2 compusi adica NO3

funda?big grin

| Sykes a răspuns:

Cu grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi place chimia asa ca m-a durut/ma doare in cot de ele. Le-am invatat cand m-a ascultat, am luat nota pe toceala iar acum n-am habar ce e aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ex. valenta la O este 8 minus gr.6=2 V=2