| Meli2314 a întrebat:

Hei TPU, se poate depune cate un dosar la doua licee diferite? Vreau sa ma transfer si am doua alte optiuni, pentru anul urmator, si nu stiu daca pot sa depun in ambele locuri.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se depune o singura cerere la scoala la care parintele apreciaza ca ai mai multe sanse sa fii acceptat dupa ce, in prealabil, se informeaza asupra conditiilor impuse de regulamentul scolii primitoare si, evident, daca intrunesti si conditiile impuse de ROFUIP.
Pentru a intelege ceea ce am spus mai sus, citeste un regulament al unui oarecare liceu din Romania : http://laicuza.ro/wp-content/uploads/2016/06/Extras-ROF_Cuza_transfer.pdf
Criteriile generale ale unui transfer le gasesti in ROFUIP, incepand cu Art. 148 :http://www.cnivor.ro/media/ROFUIP/ROFUIP.pdf

| Meli2314 explică (pentru alessia5158):

Deci nu am voie sa depun dosarul la doua licee diferite si sa vad la care sunt acceptata, nu?

| alessia5158 a răspuns (pentru Meli2314):

In regulamente nu scrie nicaieri ca nu ai voie! Ti-am spus sa depuna cererea doar la scoala unde, conform regulamentului acesteia, ai o sansa mai mare de accepare, in limita locurilor disponibile.