| Adelyna06 a întrebat:

Hey! Am avut de facut o propozitie predicativa introdusa prin elementul de relatie "unde". Este bine: "Maria a iesit doctor la spitalul unde si a dorit"?

7 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Propozitia pred este: "Maria a iesit doctor unde si-a dorit". Daca nu, este atributiva.
Nici asa, in varianta simpla, nu este foarte exacta, deoarece poate fi atat predicativa cat si circumstantiala de loc.
Cel mai bine e sa folosesti verbul a fi, deoarece cu el sansele de gresi sau a te incurca sunt mult mai mici.

| Adelyna06 explică (pentru RKBlue):

Pai si pana la urma zici ca nu e bine cum am facut?laughing crying

| Adelyna06 explică (pentru RKBlue):

Bine, doua propozitii dintre care una sa fie predicativa introdusa prin elem. de relatie "unde"

| RKBlue a răspuns (pentru Adelyna06):

Intrebarea este unde vom pleca.

| Stef63 a răspuns (pentru RKBlue):

Si eu am facut la fel la en

| andreea567890123 a răspuns:

Nu, nu e bine. Este atributiva.

| andreea567890123 a răspuns:

Uite un exemplu de propozitie predicativa: Cartea este unde ai lasat-o.
" Cartea este "-propizitie principală
"unde ai lasat-o"- propozitie predicativa

Iar la asta cu Maria, ar fi trebuit să scrii ceva de genul :

Maria este unde si-a dorit
sau ceva de genul
Si "Maria este "- propoziție
principala
" unde si-a dorit"-propozitie predicativa