| hey97 a întrebat:

Hey am si eu o intrebare.Eu imi doresc foarte mult sa ajung la facultatea de medicina insa profilul de la liceu nu prea ma ajuta(stiinte sociale),iar parintii mei nu vor sa-mi puna meditatii la materiile de baza(bologie, chimie). Intrebarea mea este cum pot invata chimie dar mai ales anatomie fara meditatii..singura este mult prea greu avand in vedere ca eu de la anul nu mai fac biologie si chimie.Am uitat sa mentionez sunt clasa a x-a.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta nu ai nevoie de meditatii de acum, nici macar nu ai parcurs materia de una singura. Si nu este deloc prea greu pentru o viitoare studenta la medicina, poti daca vrei. daca te sperii atat de repede, ce vei face in facultate, cand vei avea de invatat singura sute de pagini in cateva saptamani? daca lucrezi macar 10 ore in fiecare saptamana la fiecare din materiile de admitere, inclusiv in vacante, vei reusi ca pana la inceperea meditatiilor (adica prin ianuarie in calasa a douasprezecea) sa inveti la perfectie fiecare manual de cam 3-4 ori si sa lucrezi toate problemele din carte si din culegerile de admitere. Succes!

| hey97 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult de sfat!happy

3 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

Chiar daca nu faci acele materii in liceu, incerca sa inveti si singura, poti. Cumparati acele carti pe care tu nu le mai faci in liceu si invata le

| Ciubotaru_Laura_1997 a răspuns:

In principiu, nu conteaza ce profil ai la liceu. Conteaza cunostintele pe care le ai si care te ajuta sa dai la o facultate. Cea mai buna solutie pentru problema ta este sa te transferi pe profil real, la stiintele naturii de unde ai mai multe sanse. Mult succes!