| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza baza mica intr-un trapez isoscel?

4 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Pai depinde de ce iti da in problema. O poti scoate din arie (B+b=2A supra h) sau din formula pentru linia mijlocie (lm=B+b supra2 => 2lm-B=b) Sau daca iti da lungimea inaltimii si a laturilor congruente ridici inaltimile in trapez (inaltimile alea care sunt proiectiile punctelor de la capatul bazei mici pe baza mare...), calculezi cat face o cateta din triunghiul ala dreptunghic, o inmultesti cu 2 si o scazi din baza mare. Adica sunt multe variante si nu cred ca exista o formula straight face
Bafta

| oanalovesit a răspuns (pentru Mangustă):

Am uitat sa mentionez, happy imi da baza mare, cele 2 laturi neparalele si diagonala. thinking

| MihaiL93 a răspuns:

Depinde ce-ti este dat in problema

| miska a răspuns:

cum se calculeaza baza mica intr-un trapez isoscel?