| NoWay55 a întrebat:

Hey, exista vreo prevedre in lege care interzice darea unei lucrari in aceeasi zi cu teza la aceeasi materie? De exemplu am doua ore de istorie intr-o zi se poate da teza si test in aceeasi zi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista nici o prevedere legala in sensul de a interzice doua lucrari in acelasi zi, doar bunul simt.

Un profesor intelept se consulta intai cu colegii in privinta calendarului lucrarilor sau cel putin asculta parerea in acest sens ai elevilor. Daca e perioada de teze sau simulari, profesorii neimplicati s-ar cuveni sa se abtina de a stresa suplimentar elevii.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o prevedere. Nu pot fi date in aceeasi ora, daca ai doua ore, decide profesorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu exista o prevedere nici in acest sens. laughing)

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista prevederea ca profesorul decide ce face la ora, in limitele programei (legea educatiei)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu citisem bine, aveti dreptate.

| Adry05 a răspuns:

Da, se poate. E doar decizia profesorului daca vrea sau nu sa va dea in ziua cu teza.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate da in aceeasi zi, 2 lucrari.
Porfesorul a profitat de faptul ca tot v-ati pregatit toti pentru teza, ca sa va mai dea si o lucrare, in felul asta, punandu-va inca o nota la toti.

| NAT0 a răspuns:

Normal că se poate da, una după alta.

| Andersen2k18 a răspuns:

Aici depinde mult de profesor, dar oricum nu ar trebui sa te plangi, pentru ca da lucrarea dupa programa lui.

| Purplegirl101 a răspuns:

Depinde... Nu exista o lege în privința asta dar exista 100% legea bunului simt - un profesor înțelegător nu ar face asa ceva

| AlexandruLeulet a răspuns:

Da, depinde