| edy12edy a întrebat:

Hey. Ma poate ajuta cu câteva chestii? Cum se formează diftongul triftongul si hiatul si niste exemple va rog... Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Danescu_Iasmina_1994 a răspuns:

Diftongul este un grup de sunete format dintr-o vocala si o semivocala pronuntate in aceeasi silaba, ex:copilaroasa(oa-diftong). Triftongul este format dintr-o vocala si 2 semivocale pronuntate in aceeasi silaba, ex:leoaica(oai-triftong), iar hiatul este format din 2 vocale alaturate, dar rostite in silabe diferite, ex:po-et, a-er.