| CodrutzaDutzi a întrebat:

Sunt in semestrul 1 din clasa a 5-a si maine dam teza si nu m-am prea stiu care e treaba cu hiatul, diftongul si triftongul..si as vrea sa ma ajutati cu definitie de clasa a 5-a, la toate trei ...si cateva exemple m-ar ajuta mult! Am nevoie repede de raspuns as vrea sa ma lamuresc in seara asta cu hiatul, diftongul si triftongul.Multumesc mulllltttt! Am mare nevoieee! Si va rog sa imi mai spuneti descrierea personificarii! multumesc mult de tot celor care ma ajuta!(fara jigniri pentru ca nu stiu, sunt abia in primul sementru' din clasa a 5-a). Mersi! Paaa!(plz raspuns macar pana la 22:30, seara asta)kiss

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

DIFTONGUL este alcatuit dintr-o VOCALĂ si o SEMIVOCALĂ pronuntațe in aceesi silabă.
Ex:
toamnă (toam-nă), "oa"= diftong
iarnă (iar-nă), "ia"= diftong

TRIFTONGUL alcatuit dintr-o VOCALĂ si DOUĂ SEMIVOCALE, pronuntate in aceeasi silabă.
Ex:
leoaică (le-oai-că), "oai"= triftong, unde "a" este vocală.
lăcrămioară (lă-cră-mioa-ră), "ioa"=triftong, unde "a" este vocală.

HIATUL grupul de sunete alcatuit din doua vocale pronuntate in silabe diferite.
Ex:
caisă (ca-i-să)= "a-i" (vocale in hiat)
avion (a-vi-on)= i-o (vocale in hiat)

PERSONIFICAREA este atribuirea de însusiri omenesti fiintelor necuvântătoare.
Ex:
câmpie veselă
pădure nebună

7 răspunsuri:
| CodrutzaDutzi explică:

Si va rog mult sa ma mai lamuriti cu semivocalele? adica ce sunt ele?

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutzaDutzi):

Semivocalele sunt: e, i, o, u

a,â, î, ă sunt intotdeauna vocale!

- Sunt jumatate dintr-o vocala
- Nu pot alcatui singure silabe
Se aud mai slab în pronuntare!

Ex: câine (âi= diftong: â=vocală, i= semivocală)

| CodrutzaDutzi explică:

Floresdemayo,multumesc mult pentru tot ajutorul! chiar mi-ai fost de ajutor! si te mai rog ceva? daca ma mai poti ajuta, desigur.:nu prea inteleg ce inseamna prescurtare prin abreviere(cum ar fi BCR(Banca Comerciala Romana)), compunere prin subordonare (cum ar fi floarea-soarelui) si compunere prin alaturare/sudare(cum ar fi acvamarin)multumesc mult!kiss

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutzaDutzi):

Compunerea cuvintelor se face:

- PRIN ALĂTURARE (cand se alatura doi sau mai multi termeni, floarea-soarelui, vita-de-vie, alb-argintiu, de la, până la); aici intră toate substantivele compuse, adjectivele compuse, conjunctii compuse...toate!

- PRIN CONTOPIRE (unire, sudare sau aglutinare) cand se unesc doi sau mai multi termeni (scurtcircuit, untdelemn, binevoitor etc)
- PRIN ABREVIERE (sau prescurtare):

BCR (Banca Comerciala Romana)
CFR (Căile Ferate Romane)
OZN (Obiecte Zburatoare Neidentificate)

| CodrutzaDutzi explică:

Multumesccc multt de tottt floresdemayo!kiss

| floresdemayo a răspuns (pentru CodrutzaDutzi):

Fii iubită wave! Succes!