| Eusiceilalti a întrebat:

Hey,TPU! Am si eu o problema si as avea nevoie de niste sfaturi. In ultimele zile din clasa aXII-a m-am hotarat si eu sa merg mai departe la Facutatea de Psihologie (Universitatea Bucuresti) si nu am avut timp de invatat decat 3 zile pentru ca am fost ocupata cu faimosul BAC. Asa ca m-am inscris la Psihologie si la Univ. de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara la Fac. de Zootehnie specialitatea Ingineria produselor alimentare - Tehnologia prelucrării produselor agricole, din nefericire mai imi trebuiau 15 sutimi ca sa intru la Psihologie totul pentru un moment de neatentie ale carui consecinte inca le platesc! Apoi am refuzat sa merg la Zootehnie pentru ca am spus ca imi place mai mut la Psihologie(domeniu care ma facsineaza) si mai bine mai astept un an in care ma pregatesc foarte bine, iar acum ma intreb daca am facut alegerea corecta(la Zootehnie intrasem la buget). Cert este ca acum am inceput sa ma intreb daca am facut bine refuzand acea oferta, avand in vedere ca visul meu era sa fac masterul in Psihologie aplicata in domeniul Securitatii Nationale si este cam greu de gasit un loc de munca sau cel putin eu asa cred. Acum am aflat ca mai sunt cateva locuri libere( la buget, bineinteles) la Zootehnie-Ingineria produselor alimentare - Tehnologia prelucrării produselor agricole si la Medicina Veterinara la CONTROLUL SI EXPERTIZA PRODUSELOR ALIMENTARE si tin sa mentionez ca varianta din urma este destul de interesanta. Daca cineva studiaza sau a studiat in aceste domenii astept parerile voastre! Va multumesc anticipat pentru sfaturile si parerile voastre!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cateva sfaturi:
*merita "sa pierzi" 1 an la o facultate care nu te atrage numai daca locuiesti in aceiasi localitate in care se afla facultatea respectiva--- castigi "experienta" in materie de examene, tii neuronii "in priza", nu ai costuri suplimentare(cazare, masa).
* daca vei ramane fixat/a pe psihologie, sa nu-ti inchipui ca masterele scoase la concurs din fiecare an sunt aceleasi --- se poate ca sa nu gasesti nimic din ceea ce te intereseaza, la timpul potrivit(dupa licenta).Ai avea un ascendent ( la ocuparea unui post in specialitate)daca masterul l-ai face la o universitate straina, de buna reputatie.
*statul finanteaza(de la buget) un singur ciclu de studii--- daca licenta o faci "la buget", masterul il platesti
* nu opta pentru specializarea "controlul si expertiza produselor alimentare"--- cunosc domeniul! Dupa absolvire, la ocuparea unui post corespunzator calificarii, vei concura atat cu medicii veterinari cat si cu absolventi ai altor facultati( de ex.chimie,biologie) dar cu master( in chimie organica, master in microbiologie, master in toxicologie). Sansele gasirii unui job cresc daca, dupa finalizarea studiilor de licenta, faci un master.In general, pentru aceasta specializare cu sau fara master, joburile sunt putine iar selectia functioneaza pe baza de recomandare( a se citi "pile"!).
*as recomanda "Ingineria produselor alimentare, specializarea tehnologia prelucrarii prod. agricole"--- dupa 4 ani poti profesa, ca inginer tehnolog! Dupa parearea mea, este o facultate care-ti ofera sansele unui job dupa absolvire---cu o licenta in psihologie, sansele sunt minime!

| diaac a răspuns:

Vreau doar sa spun ca nu este adevarat ca daca faci licenta la buget, faci masterul la taxa! Ai dreptul la fiecare ciclu de studiu (licenta, masterat si doctorat) la buget o singura data. Poti face o licenta la buget si un master la buget, dar nu doua licente la buget. Drept pentru care, daca acesta este un criteriu important pentru tine, este mai avantajos financiar sa faci o facultate care te intereseaza, la buget. A doua facultate nu va mai putea fi la buget, oricat de bune ar fi rezultatele tale.

Eu am terminat psihologia, cu studiile agricole nu am tangenta. Par a fi domeni foarte diferite. Cel mai important este sa iti stabilesti tu prioritatile: vrei neaparat sa faci psihologia sau vrei sa ai siguranta de a intra acum la o facultate? Faptul ca te-ai hotarat la aceste doua specializari mie imi sugereaza ca amandoua prezinta un anumit interes pentru tine, chiar daca una te pasioneaza de fapt. Nu cred ca are nimeni dreptul sa iti spuna ce sa faci, cu atat mai putin niste oameni de pe internet care nu te cunosc. Gandeste-te tu mai bine la motivele, avantajele si dezavantajele de a face facultatea de zootehnie acum sau de a astepta sa faci psihologie la anul sau daca ai putea si dori sa le faci pe amandoua. Gandeste-te, daca ai astepta un an, in ce feluri ti-ai putea petrece timpul cu folos. Ce pot sa iti spun despre psihologie este ca eu la licenta am avut colegi care urmau si alta facultate sau care aveau si alte responsabilitati. Cred ca vei gasi un masterat in domeniul apararii nationale, problema e cum va fi cu angajarea apoi. Nu sunt foarte apropiata de aceasta ramura, deci nu pot sa iti dau detalii concrete, din pacate. Mult succes!

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Nu lucrez și nu am lucrat în aceste domenii, dar știu că dacă îți dorești ceva cu adevărat, lupți pentru acel lucru indiferent de preț. Dacă iubești cu adevărat psihologia atunci nu trebuie să renunți.Acesta este sfatul meu.