| veveritza6499 a întrebat:

Cine imi poate spune cum se calculeaza aria si perimetrul unui trapez isoscel si a unui triunghi? happy FUNDA!

Răspuns Câştigător
| YoonJoo a răspuns:

Trapez
Aria trapezsadbaza mica + baza mare)x inaltime totul supra 2
Perimetrul:toate laturile adunate

Triunghi
Aria triunghiului:baza x inaltime supra 2(in general). Pentru triunghi deptunghic:cateta x cateta supra 2 si pentru echilateral:latura la patrat x radical din 3 supra 4.
Perimetrul:laturile adunate

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Dacă e vorba de trapez isoscel, aria sa poate fi calculată şi ca suma a două dreptunghiuri.
Se cunosc, probabil, dimensiunile laturilor.
Din colţurile laturii mici a trapezului cobori cîte o înălţime. S-au format două triunghiuri dreptunghice egale.Alăturarea lor dă un dreptunghi.
Acesta se adaugă astfel la dreptunghiul bază.
Perimetrul este suma laturilor.