| AleandraIleana98 a întrebat:

Cum este la profilul filologie? Adica eu nu am facut deloc latina in a 8 a si pe vacanta am invatat declinarile(primele 3), timpuri, verbul esse, pronume, numerale, adjective.Mi-e frica de aceasta materie, mai ales ca voi da teza. Vreau sa aud cat mai multe pareri despre acest profil de la cei care sunt la el

Răspuns Câştigător
| ReallyChopped a răspuns:

Eu sunt pe filo si dupa parerea mea e foarte bine mai ales daca ai probleme cu mate, fizica sau chimie...cu latina nu cred ca trebuie sa iti faci prea multe griji, nici eu nu am facut in clasa a 8a deloc si acum intra 9a profa ne-a luat de la 0 big grin si tot anul am facut numai ce ai invatat si tu cu mici adaugari. La profilul asta faci multa romana si limbi straini daca te pasioneaza du-te cu incredere!>big grin

4 răspunsuri:
| beatrice9849 a răspuns:

Groaznic,cel putin in clasa a 9-a faci multa gramatica si in a 10-a, dar din a 11-a faci mai multa literatura, cel putin la mine in liceu este asa, dar o colega din generala mi-a spus ca la ea nu prea fac mare lucru la latina, depinde de profesor

| Alishia a răspuns:

Buna,eu sunt a 11.Stai linistit in clasa a 9-a inveti declinari, timpuri si alte chestii..nu ai de ce sa-ti faci griji, daca inveti la momentul potrivit vei stii latina pe derost..."e usoara si melodica"asa spune profa mea de latina, recunosc eu nu prea sufar latina dar asta nu inseamna ca este o limba urata.

| Soborigozaur a răspuns:

Hmm... le zici si u ca nu ai facut latina in clasa a 8a si o sa inteleaga.
si eu am facut decat decat ff putine ore de latina dar ne dadea sa facem proiecte sau din carte sa traducem.

| SimaRobertLucian96 a răspuns:

Prietena mea este la filo si materiile straine si latina au incurcat-o de ceva ori, insa depinde de cum se preda la liceul tau, eu unul am facut latina in a8 si mi s-a parut o limba usor de invatat asa ca bafta. Nu latina ar trebui sa fie problema ta ci romana cu, care o sa ai foarte multe ore.Bafta, funda?