| Bianca18 a întrebat:

In clasa a 9-a va fi grea latina?:-s Imi este putin frica, pentru ca sunt la profilul filologie si voi da teza. In clasa a 8-a nu am facut deloc, nu stiu absolut nimic, profesoara ne trimitea mereu acasa, fiind ultima ora laughing.

8 răspunsuri:
| georginika a răspuns:

Nici eu nu am facut latina in clasa a 8`a. Mie latina nu mi se pare deloc grea, bineinteles depinde si de experienta profesorului.Noi avem diriginta de latina si are rabdare cu noi si ne explica.Intr`a 9`a cel mai mult mi-a placut mitologia:Eneida, Odiseea, Iliada, dar nici gramatica nu e grea.Si gramatica nu te baza ca o inveti la anul, invata toate la timpul lor.ca daca nu inveti gramatica de`a 9, iti va veni greu intr`a 10`a.
Multa bafta...si daca ai nevoie de ajutor poti sa mi`l ceri happy

| PisicaAristocrata a răspuns:

Pai in clasa a IX-a, eu imi amintesc ca am facut doar declinarile substantivului. Nu e mare branza, trebuie sa inveti niste desinente si sa fii atenta/a la etapele declinarii, stabilirea temei etc. Nu e asa greu. Bine, depinde si de profesor, eu am avut "noroc" de o profesoara... sper sa nu patesti la fel. Nici in fosta mea clasa nimeni n-a facut latina intr-a opta, dar ne-am descurcat pana la urma in liceu.

| Sweet00gum a răspuns:

Stai linistita, probabil nici colegii tai nu vor stii mai multe ca tine. Totusi, roaga pe cineva care stie latina sa te ajute putin

| duldiana a răspuns:

Si eu am patit cam la fel. la inceput a fost greu, dar am o profesoara f buna care ne-a ajutat si cu multa munca am reusit sa ne descurcam bine. depinde de profesor.mai mult ca sigur toti viitori tai colegi au aceeasi problema happy

| BringAncaTheHorizon a răspuns:

Ca sa te linistesc, in clasa aIX-a la limba latina vei lua de la capat toata materia, si depinde si de profesor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat accent pune profesorul pe materiehappy. Eu am terminat acum liceul tot profil filologie si sincer mie nu mi-a placut de loc latina. happy. mi s`a parut destul de grea si fiindca profesoara era f exigenta m`am multumit si cu medii de 6 si 7.asta e.in orice caz.Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu foarte grea, dar cu putina vointa din partea noii profesoare si din partea ta ca si elev vei reusi. Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dept sa iti sp este cam grea avand in vedere ca nici eu nu am faqut-o intr-a 8 a...

Întrebări recente