| Panteraa a întrebat:

La facultatea de economie si gestiunea afacerilor se fac probleme ca in clasa a XI-a? As vrea sa ma indrept spre partea asta, dar mi-e cam teama de probleme deoarece sunt la un profil uman (stiinte sociale) unde desi fac multa economie si dau si teza, matematica nu e o materie de baza. Pe langa asta si problemele sunt cam urate si grele, chiar daca ceva, ceva tot mai stiu la matematica.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

La oricare dintre specializarile din oferta facultatii vei avea nevoie de cunostintele de matematica dobandite pe parcursul ciclului inferior si superior al liceului. Daca rasfoiesti planurile de invatamant discipline precum matematica si informatica le vei intalni, cel putin in primii doi ani de studii universitare, la toate specializarile --- vezi planurile in link :http://www.econ.ubbcluj.ro/n3.php?id_s=197&id_c=104&id_m=3

p.s.In ceea ce priveste matematica, apreciez ca un absolvent al unei filiere tehnologice are mai multe sanse sa treaca examenele din facultate comparativ cu unul care a urmat filiera teoretica si profilul uman(filologie, stiinte sociale).Iti sugerez sa-ti evaluezi intelectul la modul realist ---in caz contrar, facultatea va fi un adevarat supliciu!