| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce materii se fac la stiinte sociale dar la filologie?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu sunt la filologie.
Se studiază următoarele materii:
TIC
Geografie
Română
Educaţie plastică şi muzicală (o săptămână se poate să faceţi desen, iar cealaltă muzică)
Religie
Fizică (până în a 11 a, după o puteţi avea opţional sau poate fi fizică, dar nu propriu-zisă, ci alte lucruri interesante despre fizică, nu ştiu, gen astronomie)
Antreprenorială (în a X a), economie (în a XI a)
Istorie
Latină
Ed fizică
Biologie (tot până în a XI a)
Engleză
Ştiinţe socio-umane (logică a9a,psihologie a10a,sociologie a11a, filosofie a12a)
Chimie (până în a XI a)
Dirigenţie
Franceză
Matematică (până în a XI a)
Puteţi avea opţionale la diverse materii.
Liceul poate avea intensiv la o anumită limbă, de exemplu franceza.
Bacul se dă la: română, istorie din clasa a 12 a şi o materie la alegere de la ştiinţele socio-umane sau geografie.
De asemenea se dau şi competenţe lingvistice şi informatice (de aia faci TIC-tehnologia informaţiei şi comunicării).
Teze dai la română, latină, franceză/engleză..depinde de limba liceului şi istorie sau geografie.
Îţi doresc mult succes la examen (dacă eşti a 8 a)şi o seară bună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neo12):

Se mai face dirigentie? Eu nu fac...

| Neo12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac. Dirigintele poate înlocui ora de dirigenţie cu materia pe care o predă. Mai poate face cât e nevoie dirigenţie, iar în rest materia pe care e specializat.
Eu aşa făceam în generală. Dirigenţie cât era nevoie, după sport. Acum facem cam la fel, dar facem română.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neo12):

Noi nu facem. Nici nu e introdusa in program. Pe la începutul clasei a9-a ne-a spus ca facem odata, ca venea jandarmeria, dar oricum nu am stat la ora.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| Vvistula a răspuns:

Stiinte sociale; geografie romana matematica ( program redus), biologie, chimie, fizica, latina ( doar cls a 9 si a 10) istorie, logica, psihologie, sociologie, filosofie, 2 limbi straine.

Filologie la fel ca la Stiinte sociale doar ca inlocuiesti latina cu matematica si dai teza la. latina, la stiinte sociale nu dai.

| Andrei_Capitanu_1984 a răspuns:

Romana,Engleza,Șatina si Franceza sunt cele mai importante