| SimonaNW a întrebat:

Imi puteti da si mie un exemplu de propozitie in care cuvantul cuminte sa fie adverb cu functie de predicat nominal?

4 răspunsuri:
| sunshine2601 a răspuns:

Un exemplu ar fi: Catelusul Azorel este cuminte cand stapanii lui sunt plecati de acasa.
Practic, poti da orice exemplu cu conditia sa ai sintagma "este cuminte" si este sa nu poate fi inlocuit cu exista sau se afla (dar nu cred ca ai putea da peste o astfel de situatie).

| shawol a răspuns (pentru sunshine2601):

Aici este adjectiv

| shawol a răspuns:

El va ramane mereu cuminte. va ramane este pred. nominal fiindca nu se poate inlocui cu a sta, a fi... cuminte = adverb. Funda?

| Vaselache_Ion_1999 a răspuns:

Adverbul poate avea la functie sintactica doar atribut.