NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

În limba română şi nu numai, atunci când se vorbeşte despre un grup, în care există minim un mascul, se face referire la acel grup la masculin. De exemplu: "Au venit Elena şi Vlad. Amândoi au..." sau "Eu, Ramona, restul amazoanelor şi Dorin. Noi toţi am...". De ce nu "amândouă", sau "noi toate", sau nişte cuvinte neutre? Chiar nu se puteau inventa?
După părerea voastră, există o explicaţie logică, una care să justifice sexismul acestui fenomen sau avem de a face cu o banală desconsiderare şi discriminare, pe care ne-au lăsat-o ca o moştenire lingvistică strămoşii?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Partea buna in chestiunea asta stii care este, draga mea? ( da, e si o parte buna). Daca formam pluralul din exemplele tale cu Amândoi au_ respectiv Noi toţi am_ economisim cateva litere, ceea ce inseamna timp si energie. Spunand Amândouă au_ respectiv Noi toate am_ ar trebui sa mai punem dintr-un foc cate o litera in plus, ceea ce nu-i de ici de colo, uneori o secunda economisita alaturi de un strop de energie te pot face sa vezi partea plina a paharului.

97 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns (pentru sabin89):

Sincer nu are imporanta pentru ca se acorda cu substantivul colectiv ''grup''. Grupul asteapta... nu conteaza ca sunt elevi sau eleve. ''Cine asteapta? grupul''. Ori care ar fi componenta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lary94):

crying((( DE CE sunt la genul masculin? Nu putea fi la feminin? Asta-i buba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Probabil stiau sa inoate. Problema e ca de ce pe Pinocchio nu l-a luat apa?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

De magic. laughing

| TommyHilfiger a răspuns:

Acesta este un exemplu foarte bun că avem o limbă foarte complexă şi bogată şi străinilor le este greu să o înveţe. În engleză nu există ai spune We sau All şi pentru un grup exclusiv de băieţi si pentru unu l de fete.

| anonimulkissulica a răspuns:

In halul asta, noName? Pe bune?

| axel112 a răspuns:

Pai in primul rand,limbile sau dezvoltat acum mult timp si ele sau pastrat aproape intacte pana in ziua de azi,desi schimbate unele asemanari raman,acest sistem lingvistic ramane inca de pe vremea antica,cand femeia nevand abilitati fizice bine dezvoltate nu putea face fata naturi,nu putea vana,nu putea lupta desi cred ca femeile daca erau singure pe pamant ar fi reusit si ar fi supravietuit dar avandu-ne pe noi colosi si prosti sa le facem treburi-le au spus hai sa-i lasam pe ei si noi sa ne ingrijim copii si sa avem grija de casa,odata cu dezvoltarea societati femeile au ramas la obiceiurile lor deja formandu-si un instinct pe care noi il numim astazi instinct matern si femeile isi pastreaza obiceiul de a nu se implica in nimic ci de a avea grija de copil si de casa,au trecut secolele si apare biserica,cea mai mare conspiratie care a existat vreodata,biserica a impus legi si cine nu le accepta era considerat eretic si ars pe rug asa s-a intamplat cu multe femei care au incercat sa se ridice si sa strige pentru o schimbare,situatia actuala dupa parerea mea e cea mai ok,femeile pot vota, intra in parlament,conduce o tara pot sa faca orice dar ce a fost a fost si a ramas adanc inradacinat in societatea actuala nu se sterge asa usor mai ales cand vine vorba de varsare de sange,evident ca lucrurile nu se vor schimba peste noapte chiar daca momentan au ramas doar niste lucruri marunte nesignifiante din puctul meu de vedere care chiar nu conteaza,faza e ca unii barbati nu iubesc femeile in felul pe care eu le iubesc,ele le vad ca pe niste jucarii cu care sa-si satisfaca instinctele animale si daca sar lua o hotarare asupra acestui fapt eu as fi pentru,ba chiar as da femeilor mai multe lucruri eu nu oftez pentru "egalitate" pentru ca nu conteaza,mie mi se pare o prostie atata timp cat femeile ne trateaza in felul pe care uni barbatii le trateaza ca pe niste jucarii,ele in scimb,unele ne trateaza ca pe un caine in calduri, sti ceva eu as fi de acord cu orice pentru ca e mine ma intereseaza doar un singur lucru cand vin acasa obosit si ma simt prost sa am pe cineva aproape care sa ma faca fericit sa-mi zambeasca sau sa ma astepte cu masa gata sau in unele cazuri eu sa o astept, sa am cu cine vorbi despre orice oricand oriunde si sa ma asculte, atata timp cat ne iubim reciproc chiar conteaza unele lucruri marunte si cred ca din cauza asta unele femei sunt neutre in ceea ce priveste feminismul, si membri feminismului au trecut prin experiente adanci care au cauzat rani si ele nu pot fi vindecate asa usor si de aceea trateaza toti barbati la fel dar se insala si adevarul sta in simplul fapt ca nu toate femeile sunt vor o schimbare

| arrriadna a răspuns (pentru SuspendatInPark):

Exista pe planeta oameni care nu suporta ca altul are pur si simplu Alta parere. Eh, asa e cu "astia mai mici".

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Eu nu cred ca este o discriminare. Cred ca asta a fost obisnuinta acum cateva veacuri, si s-a pastrat forma de masculin.
Nu este neaparat o discriminare daca nu exista sex 'neutru' la plural, asta este Limba Romana.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

De exemplu maghiara nu are gen, dar totusi nu ii putem trage la raspundere pentru asta, asta este limba lor.

NOname
| NOname explică (pentru XxTerrorxX2):

Păi asta a fost şi ideea mea: limba putea fi mai reuşită.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru NOname):

Putea. dar si daca ar pune o forma de neutru, gandeste-te ca este un efort destul de mare sa modifici o limba, sa faci MILIOANE de vorbitori sa iti foloseasca forma, cand gandeste-te ca asa s-au obisnuit de cand exista.
Deci ar fi o serie de noi greseli gramaticale, si nu prea avem nevoie de asta laughing

| peperonies a răspuns:

Patriarhie clar.

| peperonies a răspuns (pentru anamary):

Mhm, si barbatii care dau in femei sunt animale si femeile care dau in barbati sunt eroine si femeile primesc bautura gratis in cluburi si barbatii nu si daca esti barbat si stai acasa si te intretine femeia esti aratat cu degetu si daca esti femeie si esti intretinuta e ok. Astea se numesc standarde duble si sunt foarte diferite de sexism.

| peperonies a răspuns (pentru anamary):

Ideologia feminismului e tocmai aia. ca femeile nu au nevoie de barbati si pot sa faca totul singure.

| peperonies a răspuns (pentru NOname):

Egalitatea si neutralitatea nu sunt acelasi lucru.

NOname
| NOname explică (pentru peperonies):

...şi relevanţa este? Sau nu te uiţi la context?

http://dexonline.ro/definitie/neutru

Era vorba de gen neutru sau de folosirea şi masculinului, şi femininului în egală măsură, pentru a echilibra balanţa.

Căci aşa cum e acum, chiar că aduce a patriarhat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jesus...ce ii chinuie pe unii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba română nu este singura care folosește masculinul câștigător atunci când folosim un feminin și un masculin. Dacă observi ma bine și în franceză se întaâmplă și chiar și în spaniolă, italiană, portugheză. Cred că are de aface cu rădăcinile vechi ale gramaticii latine. Nu știu dacă există o limbă în care genul feminin câștigă. (Doar dacă tu nu ești cumva fată și te simți discriminată). Cred că nu ar trebui să punem întrebări banale ca acestea. Cred ma mult că ar trebui să învățăm mai bine limba româna, care nu este o limbă deloc ușoara, asa cum este ea, și nu să căutăm să o schimbam după placul nostru sau să ne punem întrebări de genul:,, De ce nu spunem pasări în loc de păsări?,, Așa am putea păstra o limbă așa de frumoasă ca a noastră.

| Abelard a răspuns:

Scârbos. Ați ajuns să vă lamentați și de limbă. În încercarea(eșuată) voastră de a arăta cât de puternice sunt femeile arătați, de fapt, cât de slabe sunteți(aici vorbesc doar de feministe) și cât de ușor vă ofensați strigând: SEXISM!, SEXISM! În locul vostru, eu nu aș mai găsi nod în papură.

| aviii a răspuns:

Omfg, nu stiu cum sa iti raspund. Dar si eu, jur, mi.am pus intrebarea asta. laughing

NOname
| NOname explică (pentru Leocerba):

Ete na, ştiam eu că trebuie să fie şi o parte bună. laughing
Bună, buna mea! Eşti pe bune?

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Da, sunt chiar eu însăși.
Eu înşivă.
Eu înşilă, cum ar veni.

NOname
| NOname explică (pentru Leocerba):

laughing Eşti.

NOname
| NOname explică (pentru Leocerba):

înşiout, înşiout...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am gandit si eu la asta. Vorbeam cu sora-mea si ii ziceam ''cum de nu s-au luat feministele de chestia asta?'' si intentionam sa pun o intrebare asemanatoare la T/A dar vad ca ai pus-o tu la Educatie si Cultura Generala si...mda.

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......379035680/

Oare?

De ce s-a impus în societate ideea, care rezistă chiar şi acum, cum că pentru un bărbat/băiat este o ruşine să fie comparat cu o femeie/fetiţă?
"Ce plângi ca o fetiţă?", "Nu eşti bărbat, eşti femeie!", etc.
De ce există aceste stereotipuri care jignesc femeia?

De ce bărbatul s-ar simţi umilit, dacă s-ar folosi "amândouă" sau "noi toate" - la ideea cărora ne chiar bufneşte râsul -, iar pe femeia nici n-ar trebui să o deranjeze că este tratată ca un loc gol?

| Steaua10 a răspuns (pentru Lapusneanu):

Misandră / misandrie

NOname
| NOname explică (pentru Steaua10):

Mă gândeam şi eu la acest cuvânt, dar @Lapusneanu vrea antonim al misoginului (adică cineva care adoră femeile), nu o paralelă pentru celălalt sex (cum e "misandră").

| Steaua10 a răspuns (pentru NOname):

Atunci e vorba de "filogin(-ie)"
http://www.pruteanu.ro/CroniciLiterare/xxxdictionar.htm
engl.: philogyny
https://en.wiktionary.org/wiki/philogyny

totuși cuvântul încă nu a pătruns definitiv în limba română
în majoritatea dicționarelor lipsește. Poate până la sfârșitul deceniului se va remedia situația)