| FriendsShow a întrebat:

In privinta Evaluarii Nationala de acum 2 zile la romana.
La sub 1 exercitiul 2, cel cu virgula, am vazut ca in barem scrie de enumeratie.Eu am scris: virgula,ca semn ortografic, marcheaza un raport de coordonare prin juxtapunere intre parti de vorbire de acelasi fel:substantivul dor, bucurie si nerabdare. Credeti ca puncteaza ceva?
La sub 1 exercitiu 3, cel cu timpul. eu am scris : " mai tarziu" si "cateva zile".In barem nu scrie de niciunul din astia doi.Credeti ca poate puncta ceva?
La sub 2 ex 5 am luat "vom selecta trei texte finaliste" prop pricipala,"care vor fi publicate pe site " -propozitie sub. atributiva si "pentru a putea fi comentate de voi" -propozitie sub circ de cauza. Puncteaza ceva la acest exercitiu?
Mersi pentru toti care au citit.

2 răspunsuri:
| BlackChocolate1 a răspuns:

La SUBIECTUL al II-lea exercitiul 5 sunt doar doua propozitii:1-principala,2-atributiva.Cea de a treia pe care ai zis-o tu nu exista, pentru ca acolo e un verb la infinitiv(a putea fi) care nu se ia in considerare cand subliniezi predicatele.Si daca era, nu era de cauza, ci de scop. Imi pare rau! crying Totusi, sper sa iei o nota cat mai mare.

| FaraSareDoi a răspuns:

Pot exista mai multe variante de raspuns la exercitiul acela cu indici temporali. Tu ai raspuns bine.
In privinta virgulei, depinde mult de profesorul corector... in orice caz, ai dat un raspuns coerent asa ca nu vad de c nuar punct maxim.
Cat despre subordonata, e GRESITA. Erau doar doua propozitii. Una principala. Una atribitiva. Iti va da cel putin un punct la transcriere, asta e sigur.