| AlexGabrielASC a întrebat:

In ziua de azi profilele scolare sunt diferite dar uneori se aseamana... Voua vi se pare ca ar trebui sa fie egalitate intre profilele uman si real? de ce credeti asta?

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin egalitate intre doua profile ale aceluiasi liceu. In genere faci cam aceleasi materii, difera numai numarul de ore alocate materiilor specifice fiecarui profil, asa cum este normal.

| AlexGabrielASC explică (pentru neutrino):

Da, dar nu este normal ca in testele de la uman sa se dea din aceeasi materie ca la real si invers

| Hemera a răspuns:

Singura mea obiectie referitoare la profile e ca nu mi se pare corect ca cei de la real sa aiba ca proba la alegere la bac 3 sau 4 materii (info pentru mate-info in plus fata de stiinte), iar cei de la uman au vreo 7 materii optionale sad

| Kashhe a răspuns:

Din ce punct de vedere să fie egale? Ce vrei să spui mai exact?

| AlexGabrielASC explică (pentru Kashhe):

Egalitatea intre profile... de ce ar trebui sa existe ( de exemplu cei d ela mate info fac la fel de multa bio si chimie ca cei de la chimie biologie )

| AC4S4 a răspuns (pentru AlexGabrielASC):

Pai nu poti ca la mate info sa faci la fel de multa chimie, biologie ca cei de la uman, de asta profilele se cam diferenteaza doar din clasa a XIa.