| 2Bad a întrebat:

La CAE(CAMBRIDGE ADVANCE EXAM) se ofera punct din oficiu?

7 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Examenele de limbă străină nu au puncte din oficiu.
Cambrige-ul, Yelts-ul, Oxford-ul (engleză) şi Delf-ul (franceză), ce puţin, nu au.

| EllaHaHa a răspuns:

La orice examen se ofera puncte din oficiu, pentru ca daca cineva nu face nimic la acel examen nu poate obtine nota 0. Notele sunt de la 1-10 fara 0. Funda?

| BluishAngel a răspuns (pentru EllaHaHa):

Nu e adevarat. Nu vorbi in necunostinta de cauza. La Cambridge NU se dau puncte din oficiu iar nivelul de notare e altul, avand calificative : A între 81% şi 100%, B între 76% şi 80%, iar C între 60% şi 75%. A-excelent, B-mediu, C-slab. Daca iei calificativul C nu ai trecut examenul. Nu mai vorbi prostii.

| EllaHaHa a răspuns (pentru BluishAngel):

Ok...

| diaac a răspuns (pentru BluishAngel):

Examenul se trece si cu C. Am o fosta colega de liceu care a luat C si a trecut. Asta cel putin daca nu s-au schimbat lucrurile intre timp. Stiam ca se pica doar cu D.

| BluishAngel a răspuns (pentru diaac):

Nu stiam de calificativul D. M-am mai uitat pe net si nu am gasit cum ca ar fi si acesta pentru cei care nu promoveaza examenul. Eu stiam ca daca ai C nu treci, adica un punctaj sub 120 de puncte. Chiar nu stiu ce sa spun. happy

| diaac a răspuns (pentru BluishAngel):

Acum e drept, eu l-am dat acum multi ani, asa ca este posibil ca informatia mea sa nu fie de actualitate (sau sa fi inteles ceva gresit, ca pe mine la vremea aia m-a interesat doar nota mea, iar de calificativul D stiam ddin sistemul american de notare). Am gasit aici niste informatii: http://en.wikipedia.org/wiki/Cambridge_English:_Advanced_(CAE)#Scoring
Se pare ca intr-adevar nu exista calificativul, ci este un calificativ sub C la care nu pici examenul ci il iei la un nivel mai mic decat C1 (adica in loc sa te califici la nivelul examenului, primesti atestat pentru nivelul B2 - upper intermediate, in loc de avansat). Si sub acel nivel (cred ca) pici. Eu asa inteles articolul. Nu stiam informatia asta inainte.