| Arthiom a întrebat:

Ma fratilor, am o profesoara cu jumate de creier lipsa. Intrebarea mea este cum se poate schimba un profesor la o clasa de liceu (in afara de a ma muta eu din clasa). Motivul este urmatorul, dupa cum am mentionat mai sus, nu stiu daca mai are un rationament logic inca, de multe ori corecteaza lucrari pe baza exercitiilor rezolvate de ea, si de multe ori se intampla ca ea sa rezolve exercitiile gresit. De exemplu, mie mi-au fost taiate doua subiecte la lucrare, fara a fi punctate-taiate cap-coada. Aceasta este conversatia dintre mine si profesoara:
"-Mda, aici ai rezolvat asa, asa, vai, nu.
-Cum adica nu?
-Nu imi place.(taie totul de la cap la coada)
-Nu inteleg, am gresit ceva la rezovlare?
-Nu.
-Deci rezolvarea este corecta?
-Da.
-Si rezultatul este de asemenea corect?
-Da.
-Atunci de ce nu acordati punctaj subiectului?
-Pentru ca nu imi place.
-Nu inteleg, ce nu va place? am gresit ceva?
-Nu, nu trebuie sa iti dau tie explicatii, du-te in banca!"
Si asa am pierdut 2.50 puncte si o nota de 9 sau 10 sad.
Reluand subiectul intrebarii, sunt curios daca se poate face ceva printr-o cerere adresata domnului director, in cazul in care 50%+1 din colectivul clasei nu este de acord cu schimbarea profesorului.
p.s. conversatia nu este "inflorita", reda cuvant cu cuvant ceea ce am vorbit si am auzit de la dna. profesoara, nu este prima data cand se intampla chestia asta, si nu vreau sa plec din clasa doar din cauza ei (unul dintre motive fiind acela ca restul profesorilor sunt foarte cumsecade si nu in sensul ca iau bani pe degeaba, sunt in acelasi timp cumsecade si sunt si profesori foarte buni.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Vorbeste cu parintii si cu diriginta si incercati sa gasiti o solutie impreuna. Cere si parerea colegilor si daca sunteti mai multi discutati cu diriginta aceasta problema. Cum am zis si mai sus, apelati si la parinti. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dacă majoritatea clasei e de acord, atunci da, se poate schimba... discutați mai întâi cu dirigintele/diriginta.

| Arthiom explică (pentru anonim_4396):

Da, m-am gandit si la varianta asta, doar ca si diriginta e cam la fel, din cauza unor "experiente trecute", ea crede ca in 100% din cazuri se intampla ceea ce i s-a intamplat ei sau ceea ce spune ea ca se intampla, si chiar daca ai dreptate, ea isi continua ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthiom):

atunci vorbiți cu directoarea, deși nu știu dacă o să meargă...altfel trebuie să o suportați. există peste tot astfel de oameni, nu știu de ce își aleg meseria asta, ca mai apoi să o facă în sictir.