| eXtreme21 a întrebat:

Mă lămureşte şi pe mine cineva cum se face plata taxei la facultate? Integral, la început sau pe parcurs şi nu integral?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

O poti face integral, adica dai toti banii deodata, sau 'in rate', dar acele rate ti le stabilesti tu: le platesti cand vrei tu, cat vrei tu, numai sa le platesti intr-un anumit interval de timp.

In cazul facultatilor in care, daca ai intrat la taxa la inceput de an, vei fi pe tot anul la taxa, si va trebui sa platesti toata taxa fix inainte de sesiunea din vara, altfel nu te baga in examene.

Daca insa esti la facultate in care daca ai intrat la taxa la inceput de an, si ai avea sansa sa accezi la buget in al doilea semestru, si o si faci, atunci va trebui sa platesti doar jumatate din taxa SEMESTRIALA (care este jumatate din taxa anuala) fix inainte de sesiunea de iarna.

Majoritatea facultatilor mai cer si o taxa de garantie ca sa zic asa. Adica, la inceput de facultate, daca esti la taxa, va trebui sa platesti o suma obligatorie, urmand sa achiti restul in functie de timpul pe care-l mai ai la dispozitie si puterea financiara de care dispui.

Nu te blamez daca nu ai sa intelegi din prima, de asta iti zic sa NU eziti sa ma intrebi ceva ce nu iti este clar.

7 răspunsuri:
| DeeaV a răspuns:

In 3 transe dar poti sa o achiti si din prima.

| eXtreme21 explică (pentru DeeaV):

În 3 tranşe egale ca sumă sau nu contează?

| eXtreme21 explică (pentru miTzuliK93):

Multumesc de răspuns, am înţeles în mare parte. Există vreo diferenţă valorică de taxă între o facultate cu frecvenţă şi aceeaşi facultate dar fără frecvenţă?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru eXtreme21):

Nu cred, taxa ramane aceeasi.

| eXtreme21 explică (pentru miTzuliK93):

Mersi, oricum.

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista o regula general valabila --- de aici, autonomia univesitatilor! La majoritatea, se plateste in doua transe --- data platii si cuantumul acesteia sunt stabilite de catre fiecare universitate in parte.

| DeeaV a răspuns (pentru eXtreme21):

Depinde de facultate, transele nu sunt egale, difera cu cateva sute de lei.