Întrebare recomandată | bleakk a întrebat:

Mai am 1 an jumatate pana la BAC si totodata pana la admiterea la Politehnica care va consta in 2 examinari:matematica si fizica.Doresc a incepe sa ma pregatesc, insa vreau sa va intreb daca ma pot pregati singur acasa fara a fi nevoit sa fac meditatii, nu ca nu ar fi buni.(ci pentru ca nu permite bugetul.)Cat de greu este? Vreau sfaturi/recomandari din partea celor care sunt in cunostiinta de cauza. funda

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Orice tanar care doreste sa invete pentru facultate, o poate face singur, fara meditatii, si numai cu ajutorul manualelor, a notitelor din clasa si cu ajutorul profesorilor din liceu, care vor fi si uimiti, dar si incantati in acelasi timp sa te ajute, macar cu un sfat bun atunci cand nu intelegi un lucru predat sau bine citit de tine. Timp inca este suficient, cei drept la limita daca ai multe lipsuri. Nu mai amana si apuca-te de treaba.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ambitie suficienta normal ca se poate. Asa e normal. Meditatorii au ajuns o moda in ultima vreme laughing

| raulinho0805 a răspuns:

Cand am intrat eu la Politehnica la Constructii nu era cu admitere dar la ETC, Automatica era. Stiu ca este o carte din care trebuie sa inveti dar e bine sa iei si din cand in cand ore macar odata la 2 saptamani vb cu profesorul ca vrei sa te pregatesti pentru admitere si eu zic ca o sa te inteleaga si eu am avut probleme cu bugetul cand lum ore la matematicadar profesorul m a inteles si nu mi a luat atati bani ca la restul a inteles situatia. In a 11 a era un pret si in a 12 a s a scumpit doar pemine m a "iertat". Acum depinde si de persoana nu stiu ce sa zic.Cauta cartea aia si incearca exercitiile care sunt colo poate nu trebuie sa mai iei si ore dar pentru sa fi admisa cred ca ai putea sa inveti si singura.

| Yoe a răspuns:

Hmm, dirigintele meu e profesor de matematica si ne spune mereu ca cel mai bine se învață singur pentru ca te prinzi de cum se rezolva exercitiile, iar meditatorul doar te invata mecanic etapele..eu sincer prefer sa încât singur si sa folosesc internetul in cazul in care nu reusesc. Adevărul e ca iti ia Putin mai mult timp sa inveti singur dar e mai sănătos si mai de lunga durata. Bafta!

| eliza789 a răspuns:

Am doi colegi care vor sa dea la politehnica si invata singuri. Mai fac pregatire si la scoala cu profesorii de fizica sau matematica dar in general invata singuri. Cred ca e destul de greu, i-am vazut facand o gramada de exercitii la matematica si la fizica, dar daca ai ambitie o sa reusesti happy.