| PetreaValentinCostel a întrebat:

Mai este deschis liceul de politie, Alexandru Marghiloman?

Răspuns Câştigător
| ACTH a răspuns:

LICEUL TEORETIC "ALEXANDRU MARGHILOMAN" Buzau, a luat fiinta in anul 1973, fiind patronat de Intreprinderea de Utilaj Terasier Buzau, actuala "ROTEC"-S.A sub denumirea de LICEUL INDUSTRIAL NR.1.
Din acel an, liceul si-a diversificat profilurile si dezvoltat, imbogatind-si baza materiala, ajungand in anul 1990 la 50 de clase fiind unul din liceele importante din Municipiul Buzau.
In anul 1990 printr-un ordin semnat de primul ministru de atunci domnul Petre Roman, baza materiala a liceului a fost cedata Ministrului de Interne care a infiintat Liceul de Politie "NEAGOE BASARAB", activitatea liceului desfasuramdu-se in internatul scolii.
Din 1993, sub denumirea de GRUPUL SCOLAR CONSTRUCTII DE MASINI Buzau si-a reluat activitatea, practice de la zero, intr-un nou local, frumos din exterior dar cu multe neajunsuri manifestate in munca de zi cu zi.

- citat de pe site-ul admitereliceu, este in continuare deschis. Bafta

1 răspuns: