| pariucuviata a întrebat:

Nu știu ce profil să aleg. Științele naturii sau Științe Sociale?

Științele naturii nu prea îmi place deoarece la chimie și fizică am avut în clasa a 7-a, respectiv a 6-a media 5 pe al doi-lea semestru la fizică, după ce în primul semestru am avut 9. La chimie în clasa a 7-a am avut mediile în ambele semestre 5, nu înțeleg nimic la niciun din aceste materii, mai ales chimie. Matematica îmi place, dar sa nu fie foarte grea, biologia e printre preferatele mele

Științe sociale - nu prea îmi place istoria, deoarece nu imi place să tocesc, iar in a 11-a și a 12-a nu mai fac

Aș alege științe sociale, dar vreau să fac facultatea de arhitectură.

Ce profil să aleg pentru a merge la această facultate în viitor?

Am înțeles că la Științe Sociale este mai ușor, deci aș avea și timp pentru a face meditații la desen tehnic care sa ma ajute pentru admiterea la facultatea de arhitectura?

P.S. Sunt clasa a 8-a și nu vreau răpspuns gen: "Mai bine du-te la Liceul de arte", deoarece la mine în oraș (Rm. Vâlcea), acest liceu este cel mai slab, nu fac profesorii nimic, uneori nu vin nici la ore. straight face

Dau FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Eu sunt la Stiinte Sociale si dupa ce am citit ca ai vrea sa continui cu arhitectura te-ar ajuta mai mult stiintele sociale deoarece in arhitectura trebuie sa stii si ceva istorie si o sa faci si desen chiar tehnic care la fel te va ajuta, eu am ales ss pentru ca aici ai doar de citi si de invatat nu ca la sn unde trebuie sa stii sa faci foarte multe probleme ( nu te va ajuta chimia si fizica la arhitectura, parerea mea)!

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Uhm, cred ca mate-info te-ar ajuta mai mult si nu faci fizica si chimia la nivelul cel mai ridicat(ca la stiinte), ci matematica.

| anonim191 a răspuns:

Din stiintele naturii mai ai ce face si mai gasesti un job dar din stiinte sociale nu iesi nimic.am fost la stiinte sociale.e un profil inutil.

| MultiCore a răspuns (pentru anonim191):

De unde crezi tu că ies avocații, procurorii, judecătorii? Eu personal sunt la mate-info; poate că la filologie găsești mai greu loc de muncă după ce mai urmezi și o facultate legată de acel profil, dar în nici un caz științe sociale este un profil inutil.