| anonim_4396 a întrebat:

Oare la BAC as avea timp la romana sa imi scriu eseul pe ciorna si apoi pe foaia de examen? Voi cum o sa procedati?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

În niciun caz. E foarte mult de scris şi te poți trezi cu surpriza că nu mai ai timp sā transcrii.
Eu la SIII imi scrisesem fix "şablonul", adică: încadrare în curentul literar, date despre autor, data şi locul în care a fost publicată opera, titlul, tema, structura etc, iar pe foaia de examen am compus direct eseul.
La prima vedere, când mi-au venit primele idei la citirea subiectelor, le-am şi trecut pe ciornă, ca să nu le uit.
Scrie-ți doar ideile principale... eu aşa aş face. Dacă ai timp, rezervă-ți 3 ore să rezolvi o variantă acasă şi vei vedea dacă te poți încadra. Să ții cont că la BAC o să fii şi (foarte) emoționat/ă.

| BlankWhite a răspuns (pentru anamariarot):

La incadrare in curentul literar, scriu o scurta definitie a curentului gen la "Plumb" despre simbolism si tot asa? Dar la epic si dramatic mai scriu gen la "Moara cu noroc" despre realism etc?

| anamariarot a răspuns (pentru BlankWhite):

Eu așa scrisesem în toate eseurile

4 răspunsuri:
| Albinuța767 a răspuns:

Da ai timp mai bine sa scrii corect decât cu tăieturi.

| lavande77 a răspuns:

Da...Si nu scrie doar eseul pe ciorna, ci tot (si primele doua parti chiar daca sunt simple, pentru ca la sfarsit cand verifici poate ai vrea sa schimbi ceva) Eu mi-am scris 7 pagini pe ciorna si am avut timp, dar imi si mergea mana brici pentru ca mi-a picat ce-am stiut mai bine. Sigur o sa mai reformulezi cate ceva atunci cand o sa copiezi de pe ciorna pe oficiala. PS: eu imi aduc aminte ca am inceput sa scriu pe ciorna prima data eseul, pentru ca nu stiam cum o sa stau cu timpul, dar daca ramaneam putin blocata acolo, ma duceam la un alt exercitiu. Sa nu stai 100 de ani sa te gandesti "ce voiam sa scriu aici?" Succes!