| mar1aajjj a întrebat:

Pentru Facultatea de Arhitectura la ce dau examen sa intru? P.S. sunt in clasa a10a abia, dar vreau sa ma fac arhitect cand o sa fiu mare. Vreau mai multe detalii, despre facultati bune de arhitectura, despre tot.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La arhitectura la admitere se da matematica si desen - tehnic si liber. ai aici http://www.uauim.ro/admitere/ universitatea de arhitectura din Bucuresti, unde poti vedea ce specializari au si cati ani se face facultatea. facultati de arhitectura de stat sunt in centrele mari universitae - Bucuresti, Cluj, Iasi si Timisoara. Mai sunt si vreo 2-3 private prin tara si la Spiru Haret in Bucuresti. in partea de jos a paginii gasesti si subiectele date la admitere din 1990 incoace, deci iti poti face o idee foarte buna despre ce si cum se da la examen. ai aici subiectele din 2008, de exemplu http://www.uauim.ro/admitere/retrospectiva/2008/
din cate stiu desenul este eliminatoriu. este foarte bine ca te-ai gandit de acum ca vrei sa faci asta, poate e cazul sa iei niste ore pe partea de desen tehnic. mult succes!

| mar1aajjj explică (pentru mixxjim):

Si care este diferenta intre arhitectura si urbanism. sau cum e cu urbanismul ca nu inteleg

| mixxjim a răspuns (pentru mar1aajjj):

La fiecare facultate/specializare pe care o au la arhitectua pe site gasesti si o scurta descriere/explicatie a specializarii respective. urbanismul este o chestie care este "la stat", se ocupa de aspectul general al unei localitati, cand cineva vrea sa construiasca (o casa, o cladire de birouri, un bloc etc) ceva undeva trenuie sa aiba o aprobare de la primarie, unde prezinta planul constructiei pe care vrea sa o faca si cei de la urbanism ii dau un aviz, in care ii spun ca pot construi sau nu pot construi asa, pentru ca s-a stabilit ca in zona respectiva se construiesc doar cladiri de tip parter+2 etaje de exemplu maxim, si nu p+4. tot cei de la urbanism se ocupa si de amenajarea unui oras cu spatii verzi, unde le pun, cum le pun. de amplasarea monumentelor, statuilor etc, deci ei fac efectiv planul aspectului unui oras, pentru ca in general la orase e problema, la sate e mai simplu. ai aici descrerea sectiei de urbanism de la universitatea de arhitectura, descrierea de care ti-am spus http://www.uauim.ro/facultati/urbanism/