| mariamarin2006 a întrebat:

Poți da examenul de bacalaureat sau de admitere la facultate înainte de clasa a 12-a, dacă știi materia necesară pentru examen?
M-ar ajuta mult să știu. Nu e că nu vreau să skipuiesc liceul, dar mi-ar plăcea să pot avea examenele date în a 11-a sau a 10-a, ca să nu mai am niciun stres cu ele în a 12-a. E posibil? Dacă da, ce anume este necesar? Mulțumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie la examenul de bacalaureat doar daca ai promovat liceul (12 sau 13 clase) iar la admiterea in facultate este obligatorie diploma de bacalaureat.

| mariamarin2006 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles. Mulțumesc mult de ajutor!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poți da bacul fara 12 clase absolvite

| mariamarin2006 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc mult de informație!

| Solann a răspuns:

Nu. Numai dupa absolvire.
Si crezi tu ca stii din clasa a 10-a materia pentru urmatorii 2 ani?

| mariamarin2006 explică (pentru Solann):

O pot învăța. Sunt deja înainte la unele materii. Pot face fișe teoretice și să exersez compunerile la română și să învăț vocabular și gramatică la franceză, engleză, spaniolă și latină. Plus matematică, fizică, chimie, biologie, informatică... Sunt în curs de finalizare de terminat fișe teoretice pentru toate materiile. Și am explicat deja, nu vreau să fac mai puține clase. Voi continua până în clasa a 12-a. Auzisem de la cineva ca a dat în a 11-a Bacalaureatul mai devreme. E ok dacă nu.
Oricum, aproape tot ce știu acum a fost numai studiu individual. Nu că mă plâng. Totuși la unele ore mă plictisesc pentru că deja știu acele informații.
Dacă nu se poate, e total ok. Mulțumesc mult pentru informații!