| anonim2122 a întrebat:

Am 14 ani sunt in clasa a8a si anul acesta dau examenul de admitere la liceu
Eu vreau sa ajung psiholog si as fi curioasa daca conteaza liceul in vreun fel?
Ce este de invatat?
Ce facultati de psihologie sunt?
Si din ce dau examen pentru admiterea la facultate
Stiu ca este putin prea devreme dar vreau sa vad daca pot merge pe acest "post" mi-ar placea mult, astept raspunsurile voastre
Nu stiu daca am incadrat bine la categorie
DAU FUNDA =)

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti recomand sa dai pe profil uman,filologie! poate inveti o limba straina si ajungi psiholog afara,unde vei fi platita mai bine decat aici,la noi! Poti, de asemenea, sa dai pe uman la stiinte sociale da' nu te va ajuta pe cat s-ar crede. In caz in care faci fata cu matematica si iti plac stiintele exacte, cel mai bun profil de la teoretica, din punctul meu de vedere, ar fi specializarea Stiinte ale naturii. Funda? succes!

| UzzY475 a răspuns:

Bună!

Pentru a urma o facultate de psihologie ar trebui sa mergi pe profil de științe sociale.

| anonim2122 explică (pentru UzzY475):

Asta pentru ca as putea capata mai multe cunostinte in domeniul "omului" daca pot spune asa
Ar avea ceva daca as merge me mate-info?

| Gigi_Gigi_1972 a răspuns (pentru anonim2122):

Cel mai bun e profil uman, filologie!

| Denisa09Ax a răspuns:

Nu conteaza foarte mult liceul, la psiho poti da la Bicuresti, dar nu stiu din ce se da examen.
Funda iubita?

| Gigi_Gigi_1972 a răspuns:

Nu prea conteaza proflilul liceului pentru viitoarea cariera, dar ai putea sa dai la filologie (plus ca din a 11-a nu mai faci nici mate, fizica, chimie, bio, dar faci latina din a 9-a pana in a 12-a si literatura universala din a 11-a si nu e greu deloc, eu am media 8 la latina si la literatura universala si nu ma prea stresez cu scoala, plus ca sunt la un liceu cu destule pretentii, Colegiu National.) sau la stiinte sociale (dar faci mate din a 9-a pana in a 12-a, si latina faci din a 9-a pana in a 10-a)
Oricum, mult succes si sa faci alegerea pe care tu o doresti, sa iti alegi liceul care ti se pare tie ca e cel mai potrivit pentru tine!
Succes!

PS. Faci si in liceu Psihologie din clasa a 10-a, 2 ore la uman-filologie, 3 ore la stiinte sociale, si 1 ora la mate-info, alte specializari dar nu conteaza foarte mult liceul, facultatea este foarte importanta daca chiar iti doresti sa ajungi psiholog. Succes!