| catutulinu a întrebat:

Profa mea de romana imi da multe teme. Sugerati-mi o scuza ca sa nu iau 4 big grin

4 răspunsuri:
| Daniellllll1 a răspuns:

Profa de romana iti da multe teme?
Doar tie iti da sau la toata clasa?
Eu nu mai mi-am facut temele acasa de ani buni rolling on the floor

| LunaInTheWonderland a răspuns:

"Mi-a murit cineva", "mama nu s-a simtit bine si a trebuit sa am grija de ea". Cel mai bine zic sa iti faci temele, sau daca chiar nu vrei, jumatate de tema acasa si restul poti sa o faci la scoala. Sau chiuleste la cateva ore de romana. Eu totusi imi tin idea principala, fa temele si gata.

| corolav a răspuns (pentru LunaInTheWonderland):

Ultima ta frază ar fi trebuit scrisă așa: „Eu totuși îmi țin (! ...mențin sau păstrez era mai corect românește) ideea ( deci cu doi de „e") principală: fă temele și gata! ".
Fă și tu o comparație și vei vedea ce ai scris bine și ce nu!
S-ar părea că la engleză te descurci mai bine!
Sănătate!

| LunaInTheWonderland a răspuns (pentru corolav):

Da, scuze, chiar ma descurc mai bine la engleza decat la romana, avand in vedere ca mai mult stau in Anglia decat Romania. Mersi de corectare tosusi, pentru mine ideea si idea suna la fel, mai am probleme si cu "i" si "ii", nu stiu cand sunt 2 si cand nu. Am eu mai multe probleme cu limba romana, dar nu conteaza.