| anonim_4396 a întrebat:

Pt. ca a venit scoala, am si eu o intrebare pentru voi: metode de tocit, dar fara metoda cu "Citeste si repeta de n ori", nu functioneaza deloc. Imi trebuie metoda asta pentru ca o sa dau examen pentru admiterea la liceu si trebuie sa tocesc MULT daca vreau sa intru la un liceu decent. Imi trebuie metoda asta de toceala pentru bio, mate, chimie, fizica, istorie si poate chiar romana.

Răspuns Câştigător
| TOOL a răspuns:

Pai poti incerca sa te inregistrezi in timp ce citesti lectia care vrei s-o tocesti, apoi sa asculti inregistrarea timp de o ora

Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| geop a răspuns:

Eu cand aveam ceva de invatat scriam acel text si il memoram asa. Eu memorez un text cand il stiu. Nostim.

| Polaris a răspuns:

Dacă trebuie să tocești ca să înveți ceva, nu se merită efortul.

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns (pentru andrey1412):

Am trecut și eu printr-a 8-a cu minimul de efort și-am ieșit cu medie anuală decentă. Jobul vostru decent e doar spălare pe creier și furt pe față de suflet.

| Exilee a răspuns:

Examenul se da numai la mate si romana happy

Răspuns utilizator avertizat
| BTWIN a răspuns:

Incearca sa inveti logic...citeste o data lectia si vezi despre ce e apoi scoate ideile principale ...asa vei sti despre ce sa vorbesti si cum sa continui

Răspuns utilizator avertizat
| BTWIN a răspuns (pentru andrey1412):

Ia memo plus atunci, poate te ajuta happy

| Apokales a răspuns (pentru andrey1412):

Alta metoda : citeste odata lectia si pe alt caiet sau o foaie scrie lectia pe scurt cu ceea ce ti se pare esential. In timp ce scrii ideile principale din acea lectie pe alta foaie o sa si memorezi unele lucruri, iar in momentul in care o sa incerci sa repeti in gand ce ai scris pe foaie o sa-ti fie mult mai usor si partea buna ar fi ca n-o sa-ti bati capul prea mult mai ales daca incerci sa scrii cu propriile tale cuvinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru andrey1412):

Nu vreau sa faci rezumatul a 4 pagini de istorie, vreau un sandvis cu branza straight face.Dar tu ce vrei sa stii totul fara pic de efort?! Daca da, afla ca nu se poate. Trebuie sa sacrifici timp si energie in tot ceea ce faci. Sunt unii care invata 8 ore zilnic, continuu pentru a fi un elev de nota 8, iar tu ce vrei ca in 2 ore sa devii un geniu? Daca vrei un miracol du-te la biserica, dar vezi ca Dumnezeu are liber in perioada asta.

| Sidock a răspuns:

Copiaza, rezolva problemele rapid si usor big grin

Bafta

| Lora2014 a răspuns:

Si eu am avut problema asta la psihologie (in special pentru ca nu-mi placea) si ca sa invat scriam definitiile sub forma de simboluri (un sistem stenografic inventat de mine), dar asta ma ajuta sa tin minte numai maxim o saptamana.
Acum uite cum fac eu: citesc lectia de la cap la coada o data cu voce tare si incerc sa imi aduc aminte cam ce se intampla in clasa atunci cand proful imi dicta sau explica treaba aia. Dupa o iau pe idei (fragmente de lectie cat mai mici) si incerc sa le zic din memorie fara sa le mai citesc inca o data. Daca nu-mi aduc aminte pur si simplu ma uit și mai repet operatiunea ori de cate ori e nevoie pana ce invat. (Asta daca vrei sa ramai cu ceva in minte macar pentru ceva timp).
Sper ca ti-a fost de folos! big grin