| MonicaAntoniaH a întrebat:

Să mă mut in clasa a 8a într-o școală noua? Toată lumea îmi spune să nu pentru că profesorii nu mă vor evalua la nivelul meu și îmi vor da note mai mici decât cele care le aveam la școala mea, dar eu nu cred acest lucru. Aș vrea să mă mut în continuare, dar am nevoie de un sfat de la oricine înafară de persoanele care mă cunosc.
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

4 răspunsuri:
| Drack550 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa tii cont de nici o parere, trebuie sa faci ce simti. Daca consideri ca trebuie sa te muti muta-te daca nu nu.Succes

| MeddyMaddy a răspuns:

Care este motivul? De ce vrei sa te muti la alta scoala? Este posibil ca profesorii sa-ti dea note mai mici ca sunt mai exigenti si ca acesta este nivelul tau de fapt. Da daca profesorii sunt mai exigenti inseamna ca ai mai multe de invatat de la ei si asta este un lucru bun.

| MonicaAntoniaH explică (pentru MeddyMaddy):

Am avut problem cu o colegă care fuma, se droga ideea fiind ca ea a dat vina pe mine ca eu ii aduceam țigări și droguri eu care nu vorbeam cu ea pentru că știam că nu este o persoană cu care trebuie să îmi petrec timpul. Părinții mei știau că soferul mă ia de la școală și mă și aducea necrezând acea minciună a ei. Apoi la una dintre ședințe a venit neinvitată și a spus și tuturor părinților acea minciuna eu fiind bătută acasă pentru că provin să spun dintr-o familie bună, iar mama crezând acea poveste. Într-o zi telefonul meu se afla la mama când a primit mesaj de la acea fată cum că îi pare rău ca a mințit dar trebuia să dea vina pe cineva care nu a avut probleme niciodată și alte scuze. Iar în acea seara mama și-a cerut scuze față de mine, iar apoi directoarea la sfârșitul anului aflând povestea i-a dat bilet de exmatriculare acelei fete când ca prin magie acum 2 săptămâni am aflat ca a fost reprimită în școală. Iar condiția să spus așa era că dacă ea mai stă în clasa noastră (și nu mi-a făcut doar mie probleme cât și altor colegi) că eu voi pleca. În secunda de fată mama îmi spune să i-au o decizie și în același timp tot ea spune că nu ar fi bine dacă m-aș muta pentru că prietenii ei îi spun că este o greșeala dacă o fac în acest an. Sper că ai înțeles ceva. Iar nivelul meu este unul destul de bun nu am note sub 7 dar nici 10 pe linie.

| MeddyMaddy a răspuns:

Daca este o scoala la fel de buna( ca renume) sau mai buna decat cea la care esti acum se merita(sau macar sa stii ca vei avea profesori buni la materiile importante). Daca nu, nu are rost sa-ti strici tu viitorul pentru toate frustratele, care se drogheaza. In acest an este important sa te axezi pe romana si matematica la greu. Succes! Sper ca vei lua hotararea cea mai buna pentru tine.