| MMORPG a întrebat:

Sal TPU, anul acesta am trecut in clasa a 8-a si sunt putin cam speriat deoarece anul acesta o sa dau examenele nationale si am o problema in legatura cu matematica (nu stiu mai nimic, la algebra ma mai descurc cat de cat dar la geometrie sunt praf) media 5-8 o sa o am in jur de 9.50 (9.78 clasa a 5-a/9.34 clasa a 6-a/9.56 clasa a 7-a/) asa ca cum as putea pana dau examenele sa invat la matematica/romana, cei care sunteti in situatia mea sau ati fost va rog sa imi raspundeti (sa nu imi spuneti intreaba profesorul pentru ca nu are rost tot nu inteleg mai ales de la el mai bine inteleg cand fac singur, si nici meditatii) multumescwinking! aa da am uitat sa metionez numai am nici caietele din clasa a 7-a...

Răspuns Câştigător
| SoulEater44 a răspuns:

Buna! In primul rand ar trebui sa stii cam ce sa inveti! La romana de exemplu ar trebui sa iti faci o lista cu definitiile speciilor care apartin operelor epice si lirice pe care le-ai studiat anul acesta, sa ai la degetul mic momentele subiectului, figurile de stil dar si argumentarea ca textul apartine genului epic sau liric. Pregatestete foarte bine si la analiza gramaticala si la analizarea frazei de asemenea. Toate aceste definitii le gasesti pe internet; trebuie doar sa te organizezi. Mare parte din punctaj o sa fie la compuneri imaginative sau, cum ti-am explicat si mai sus, la compuneri argumentative. Ca sa vezi in mare ce o sa primesti, poti sa cauti modele de evaluari nationale http://www.edu.ro/index.php/base/frontpage. La matematica, ei bine nu a fost, nu e si nici nu va fi punctul meu forte vreodata dar trebuie pentru evaluare sa stii neaparat formulele la aria laterala, totala, volumul si aria bazei (care tine de capitolul geometriei plane) la toate corpurile invatate pe parcursul clasei a 8-a + la algebra, formulele de calcul si cum sa lucrezi cu functiile;) restul e floare la ureche! Baftaaaa! Sper ca te-am ajutat:D

5 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Prietene, la inceputul anului ti s-a dat un manual. Foloseste-l, te va ajuta mult. Citeste teoria din acel manual si incearca sa o intelegi, nu sa o memorezi.
Sau du-te la meditatii laughing

| coMpLeT a răspuns:

Eu am dat anul acesta examenele si eu iti zic sa nu iti bati prea tare capul cu ele ca nu sunt cine stie ce. Crede-ma ca esti cam ca mine, media o ai asemanatoare cu a mea, nici eu nu prea le aveam cu geometria si totusi am luat 7, 90 si 7, 95 (nu mai stiu care la mate si care la romanabig grin). Examenele nu sunt foarte grele, altii de la mine din clasa se meditau de vreo 2 ani si isi bateau capul dar eu nu m-am stresat, cu cateva zile inainte de examene am invatat si eu un pic la romana roman, balada si din astea si la mate m-am mai uitat peste teoreme si peste formulele de calcul si gata.

| InsaneAciD a răspuns:

Da..Am citit aici 1/2 sfaturi care efectiv mi se par aberante. "Am dormit tot anul". Omul ăsta, este printre puţinii adolescenţi din ziua de azi care se mai interesează cât de cât de propriul viitor. Fraţilor, nu e o laudă să spui "am dormit tot anul" sau "la examene va fi uşor, tu stai şi dormi acolo sperând că poate Dumnezeu se va îndura şi va face o minune, să-ţi mărească nota cu vreo 90 de puncte din 100. Şi eu am procedat aşa."
Da, şi eu am avut media 9.96 în a5-a,9.93 în a6-a şi 9.85 în a7-a.dar nu voi spune niciodată "Pfoai, păi eu sunt deşteaptă, nici nu învăţ" NU! Toate astea se obţin prin muncă, poate nu 'asiduă' dar muncă. Sunt a8-a şi nu pot spune că "inteligenţa" mea atinge cote maxime, dar mă mândresc totuşi cu faptul că ştiu să mă exprim cât de cât corect. Vocabularul meu nu este unul vast.dar fiind în clasa a8-a tind să cred că mai am multe de învăţathappy (chiar şi dacă momentan nu ştiu să folosesc toate aceste..cum să le spun? Cuvinte încâlcite.
Dragă MMORPG, nu te lăsa. Apreciez mult că ai postat această întrebare. Te sfătuiesc să fii cât mai ambiţios. Ambiţia va da roade în cele din urmă:*.

| AlexandruRares a răspuns:

Sfatul meu e sa stai linistitbig grin
Pot sa iti spun ca e mai usor decat in celelalte clase mai mici
Eu pur si simplu am dormit tot anulhee hee

| drobota a răspuns:

Parerea mea ar fi ca nu ti-ar strica niste meditatii.Mare grija, ca de acum in colo nu se mai calculeaza la media finala si media anilor de gimnaziu.