| XXXSuPeRsTaR a întrebat:

Atunci cand ni se da o fraza de analizat propozitiile din ea(ex:subiectiva,predicativa, principala si secundara) se poate ca de exemplu una din propozitiile frazei sa fie si subiectiva si principala? Sau predicativa si secundara?

Fundaa! big grin

4 răspunsuri:
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Amandoua in acelasi timp, nu, dar le poti avea pe toate intr-o fraza mai mare

| vardolnicusor a răspuns:

Niciodata o singura propozitie nu poate fi in acelasi timp subiectiva, predicativa, atributiva sau completitiva dar secundara si predicativa, completitiva, subiectiva si atributiva da happy

| adiiaditsu a răspuns:

Sintaxa frazei
Propoziție subordonată
Atributivă •
Completivă → Directă • Indirectă •
Circumstanțială → Concesivă • Condițională • Consecutivă • De cauză • De loc • De mod • De scop • De timp •
Predicativă •
Subiectivă •

| adiiaditsu a răspuns:

Propoziția predicativă constituie în frază o realizare propozițională a numelui predicativ.
Verbele care cer predicative:
a deveni
a se naște
a fi
a se alege
a ajunge
a se constitui
a ieși
a se numi
a rămâne
a se chema
a părea
a se face
a respecta
a însemna
Exemple[modificare | modificare sursă]

Problema era cine învață.
Întrebarea este pe cine să chem.
Chestiunea a fost cui să-i scriu.
Tema discuției era al cui copil e cel mai bun.