| Marian_8440 a întrebat:

Am 14 ani si sunt nehotarat in privinta liceului, mai precis a profilului. Dupa terminarea liceului as vrea sa dau la Institutul de Marina. Ei bine, m-am gandit sa dau la stiinte sociale sau stiinte ale naturii. Cu care din acestea, am mai multe sanse de a intra acolo? ( stiu ca se face media BAC + testul de intrare. dar poate are si profilul o importanta. )
Daca cineva care este la institul vede asta, mi-ar placea sa posteze ce profil a urmat el si daca se descurca.
Acord funda si vot/uri.

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Daca tu vrei sa faci institutul de marina ar fi bine sa faci ceva legat de informatica, matematica, fizica chiar si chimie. In marina se cer astfel de cunostinte depinde de ceea ce vrei tu sa faci mai departe. iti dau un exemplu un capitan trebuie sa stie sa calculeze anumite coordonate, un anumit traseu chiar daca in zilele noastre exista sateliti, gps, calculatoare. acolo se i-au in considerare si cunostintele tale intr-o situatie exceptionala sa zicem pica serverele pica gps pica tehnologia trebuie sa stii sa calculezi si prin metoda clasica creionul si foaia. Iti voi da mai multe informatii ce ar fi bine sa faci dupa ce ajunge tata acasa, comandor in armata, v-a sti ce sa-mi zica si eu am sa-ti zic la randul meu ce ar fi bine sa faci.

4 răspunsuri:
| DryX a răspuns:

Eu zic sa mergi la Stiinte sociale. La stiinte ale naturii e cam greu si faci multa chimie si biologie.

| IonutAxi a răspuns:

Daca tu vrei sa faci institutul de marina ar fi bine sa faci ceva legat de informatica, matematica, fizica chiar si chimie. In marina se cer astfel de cunostinte depinde de ceea ce vrei tu sa faci mai departe. iti dau un exemplu un capitan trebuie sa stie sa calculeze anumite coordonate, un anumit traseu chiar daca in zilele noastre exista sateliti, gps, calculatoare. acolo se i-au in considerare si cunostintele tale intr-o situatie exceptionala sa zicem pica serverele pica gps pica tehnologia trebuie sa stii sa calculezi si prin metoda clasica creionul si foaia. Iti voi da mai multe informatii ce ar fi bine sa faci dupa ce ajunge tata acasa, comandor in armata, v-a sti ce sa-mi zica si eu am sa-ti zic la randul meu ce ar fi bine sa faci.

| GaSteRu a răspuns:

Informatica... Daca le ai cu calculatoarele si iti place matematica.

| Marian_8440 explică (pentru GaSteRu):

Le am cu calculatoarele, dar nu o sa fac fata la matematica.