| GoldandSilver a întrebat:

Am intrat la liceu cu media 8.58 la filologie bilingv engleza.Imi puteti spune si mie cum vor fi primele ore,daca la romana va fi greu(nu-mi place romana si mi-as fi dorit sa fi intrat la stiinte sociale pentru ca imi place geografiasi istoria ), cum vor fi orele de engleza?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Diferenta dintre stiinte sociale si filo bilingv e minima (ai aceleasi ore, exceptand in primii 2 ani numarul lor, numarul orelor de romana e exact identic, 4 pana in clasaa 12, 5 in ultimul an).ai un profil pe care il vei iubi din clasa a 11a (nu mai faci matematica, biologie, chimie, fizica), in schimb vei da teza din latina, alaturi de teza din romana, engleza si istorie/geografie. vei citi mult, ceea ce e benefic pentru tine si vei stapani bine 2 limbi straine la finalul liceului. Profilul e departe de a fi unul dificil, e unul creativ.

1 răspuns:
| Danutul22 a răspuns:

Vei citii foarte mult ( eu zic cum a fost la mine, numai ca eu am intrat la bilingvbig grin, e cam acelasi lucru) Orele de engleza for fi foarte grele si vei primii multe teme si in la mate, freci menta..nu faci nimic. daca nu iti place, nu uita..inca te poti transfera. Take care:*