| predaandrei12 a întrebat:

Am nevoie de un sfat de la un licean din Bucuresti. Ieri am aflat ce medie de admitere am pentru liceu, 9.76, si nu ma pot hotari ce liceu sa aleg: Gh. Sincai, sau Gh. Lazar. Eu vreau la stiinte ale naturii, medie din Sincai de anul trecut la acest profil fiind de 9.46, iar la Lazar de 9.62. Cred ca am sanse mari sa intru la ambele. Merita Lazar? La Sincai merg multi colegi din fost mea clasa. Exclud Sava. Va rog mult sa-mi dati si niste argumente pentru care sa merg la liceul pe care mi-l sugerati.

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Sunt a10-a in Șincai si este super.Profesorii sunt destul de exigenti la materiile profilului, dar predau foarte bine, dat fiind ca Sincai este singurul liceu din Bucuresti cu promovabilitate 100% la bac.La materiile de uman este ceva mai lejer, profii inteleg ca ai de invatat la materiile de real. Daca ai dat bilingv-ul iti recomand clasa de stiinte intensiv engleza, desi si cea de stiinte simple e super.Colectivul este genial, avem multe activitati extrascolare(Sincaiul prin ochii liceenilor, trupa de teatru Catharsis, revista liceului-Hronica, corul liceului si multe alte proiecte care te pregatesc pentru facultate).Eu zic sa alegi Șincai daca vrei sa inveti de la niste profi super ok alaturi de un colectiv genial, daca nu...Lazar, unde nu faci nimic la ore si e plin de fite.

| predaandrei12 explică (pentru Idc12345):

Mersi mult de tot! Ne vedem la toamna presupun happy

| Idc12345 a răspuns (pentru predaandrei12):

Nu ai pentru ce.Pe 18 iulie e intalnirea bobocilor, poti sa vii si atunci, iti cunosti mai repede colegii. Daca ai intrebari poti sa-mi zici

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi recomand Colegiul Naţional "Gheorghe Lazăr" deoarece este pe locul 2 în "Topul liceelor 2014", iar Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai" este pe locul 6 în acelaşi Top - vezi Topul de la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/....../top-licee

Toate cele bune!

| Elimalicri a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa fi atat de sigur ca intri in Lazar. Examenele au fost usoare si implicit mediile vor creste. Se va posta pe internet clasamentul final, dupa contestatii, cu tot cu media din 5 - 8 si iti recomand sa te uiti pe ce pozitie te afli in Bucuresti. Astfel, in functie de numarul de locuri de la liceul respectiv iti poti da seama daca ai sau nu sanse cu adevarat.
Ambele sunt licee foarte bune, in care mai mult ca sigur ca vei avea parte de un colectiv de exceptie si de profesori dedicati. Trebuie totusi sa iti dai seama ca nu va fi deloc usor, ambele fiind licee de top.
In ceea ce priveste zona in care sunt situate, Lazarul este mult mai central. Daca tu spui ca multi dintre colegii tai merg in Sincai, atunci ti-as recomanda si tie aceeasi varianta. Depinde si de cat de aproape sunt fata de zona in care locuiesti. Eu cred ca as alege Sincai in locul tau, mai ales ca acolo intri sigur. Dar na... Alegerea iti apartine. Good luck! :-)