| Rose123 a întrebat:

Am nevoie de un site cu cat mai multe informatii depre legaturile chimice si fortele intermoleculare. Am tot cautat pe internet, dar nu am gasit o schema completa cu niste exemple adecvate. Daca stiti cumva un manual de chimie de clasa a9-a scris explicit si schematic sau un tratat de chimie care m-ar ajuta sa ma luminez, nu ezitati sa imi scrieti editura si autorii. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Înaine să citești ce îți voi explica, trebuie să știi că eu doar până la legăturile covalente coordinative am ajuns la chimie(sunt și eu clasa 9), iar în cazul în care va urma să învăț despre alte legături chimice, voi reveni cu explicații și pentru ele(asta dacă vei mai avea nevoie).
Bun, deci să începem.
Legătura chimică reprezintă forța de atracție între atomi, legându-i în molecule și ioni.
1. Legătura ionică.
-Se formează datorită atracției electrostatice dintre ionii de semn opus.Mă gândesc că nu vrei așa multă teorie, așa că să luăm un exemplu.
Clorură de natriu(NaCl).
Sodiu, după cum știi, este un metal, iar caracterul lui este unul metalic.Acest caracter metalic constă în tendința atomilor(metalelor) de a ceda electroni în scopul formării unei configurații stabile, formând astfel ioni
pozitivi.Deci,Na+1(cedează 1 electron).
Nematelele,spre deosebire de metale(deci caracterul nemetalelor) constă în tendința atomilor de a primi electroni, formând astfel ioni negativi.
Clorul, fiind un nemetal, cedează și el un electron(ca si sodiul), deci va fi Cl-1.
Schema legăturii ionice(nu am talent*):
http://sketchtoy.com/57906473
Ionii trebuie să fie de semn opus, adică unul metal și altul nemetal.
Punctele sunt electronii de pe ultimul strat(că asta ne intereseazaă).
Sper că ai înțeles.
Form. unei leg.ionice cuprinde deci 2 etape:
-Form. ionilor de semn opus.
-Atracția electrostatică dintre ei.
Prin combinare lor, se vor forma combinațiile ionice.
2. Legătura covalenă.
-Se stabilește prin punere în comun de electroni între atomi de nemetal în urma întrepătrunderii orbitalilor atomici.Prin leg.covalentă se for forma molecule.
Acestea pot fi polare, nepolare și coordinative:
a)nepolare-între atomi identici.*schema:
http://sketchtoy.com/57906885
b)polare-atomi diferiți.*schema:
http://sketchtoy.com/57907116
Sper că îmi înțelegi heroglifele.
c)Legătură covalentă coordinativă.
Această legtură se form. prin punere în comun de electroni într-un donor(care dispune de o pereche de e- neparticipanți) și un acceptor care posedă un orbital vacant.
Scheme*:
http://sketchtoy.com/57907391
http://sketchtoy.com/57907502
*interacțiunea intermoleculară este forța de atracție care acționează în cazul particulelor aflate în apropiere una de cealaltă.Cum ar fi ionii, de exemplu.
Cât despre cărți...nu prea știu.
Schemele sunt rolul profesorilor.
Sper că ai înțeles(nici eu nu am găsit scheme, așa că m-am gândit să ți le fac eu).
Baftă!*

| Rose123 explică (pentru Northern):

Da,multumesc,schemele le am si eu in general. La cele foarte complicate am probleme. Oricum, multumesc!

| Northern a răspuns (pentru Rose123):

Cu plăcere!
Schemele se complică atunci când apar combinații noi, cu elemente din s.p mai interesante și mai complicat de studiat.
Am încercat să-ți dau, prin combinații mai simple, scheme genarele(de asta credeam că ai nevoie)...
happy