| rauland1 a întrebat:

Am o tema la romana, care zice asa: Formeaza, prin derivare cu sufix, substantivele colective de la urmatoarele cuvinte de baza:... ma lamuriti si pe mine va rog? sau sa imi da-ti un exemplu cum ar fi pentru apă sau trifoi.Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

De la apă? Apăraie, apărie.
De la trifoi = trifoiște. Un lan semănat cu trifoi.

3 răspunsuri:
| mihhyroxyy a răspuns:

Substantive colective derivate cu sufix:Nobilime:Taranime:BoierimeParlamentari... fundahee hee?

| Betty100 a răspuns:

Substantivele colective au forma de singular si inteles de plural, unele au forma proprie, altele se formeaza cu ajutorul sufixelor colective :et, ime niste, is, arai
Ex: card, cirada, stol, echipa, bradet, faget, tineret, studentime, tufis, pietris, frunzis. Cred ca ti-am fost de ajutor happy