| AJAX123132 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, as putea urma facultatea de informatica dupa un liceu cu profil tehnic?

7 răspunsuri:
| mateisitudor a răspuns:

Oricine poate urma orice facultate, indiferent la ce profil a fost la liceu. Totul tine de persoana respectiva. Daca cineva vrea sa dea la o anumita facultate, are dreptul, dar trebuie sa se descurce cu admiterea pentru facultatea respectiva.

| pHantom1976 a răspuns:

Nu conteaza ce liceul urmezi, poti alege ce facultate doresti.

| Zozohun a răspuns:

Da. Eu de exemplu vreau sa mă duc la informatică de pe un profil economic. (tehnologic). Îți recomand să te uiți la Ramon Năstase. Înveți multe de la el (securitate cibernetica, linux, anumite limbaje de programare) și prin ce a trecut ca să ajungă aici. Știe sa explice foarte bine.

| AJAX123132 explică (pentru Zozohun):

Am auzit ca, de anul trecut numai poti merge la in liceu informatic de la unul tehnic nu eram sigur daca mai pot

| Cosmin86 a răspuns (pentru AJAX123132):

De unde ai auzit asa ceva? Fa sursa publica.

| IonutViciosul a răspuns:

Absolut. Atâta timp cât te desurci, te pregătești și ești sigur că asta vrei să faci, poți urma orice facultate dorești.
Unii dintre colegii mei de la medicină au terminat licee tehnologice și am inclusiv cunoștințe la arhitectură care au terminat colegii tehnologice.
Liceul de unde provii nu este ca o insignă pe care o porți în piept, este o circumstanță obligatorie.
Succes!

| AJAX123132 explică (pentru IonutViciosul):

Am auzit ca, de anul trecut numai poti merge la in liceu informatic de la unul tehnic nu eram sigur daca mai pot.