| ZuZuCoFFeE a întrebat:

Sunt in clasa a X-a la stiinte ale naturii [bio/chimie] Si nu sunt deloc decis ce facultate sa urmez. La ce facultati m-ar putea ajuta acest profil? Un raspuns ar putea fi medicina... dar ma gandesc ca e de invatat foarte mult si apoi ce fac? Ajung un medic cu un salariu de nimic, si am invatat atat degeaba. Chiar si parintii mi-au spus ca e foarte mult de invatat... Deci as vrea cateva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Trynda a răspuns:

De la bio chimie poti sa dai la ce facultate vrei prietene. La Informatica nu poti sa dai ca nu prea se face. Poti da la Politehnica, la inginerie sau ceva de acolo. La medicina, dar e mult de invatat si trebuie sa-ti placa sa faci asta. Si eu sunt la bio chimie si nu imi place deloc dar sunt obligat de parinti sa merg la medicina happy. Eu voiam sa devin Inginer in mecatronica sau mecanica dar na. Life`s hard.
Daca stii 2-3 limbi straine pleci din tara foarte usor ca medic. Eu stiu germana si engleza deci nu mi-ar fi greu. Spor la invatat. Fai ce iti place tie, eu nu am putut.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicii nu invata degeaba. daca salvezi un singur om in cariera ta inseamna ca ai invatat pentru un scop foarte inalt. Gandeste-te ca un medic ti-ar spune: daca invatam stiam sa te salvez, dar salariul e de nimic, asa ca te voi lasa sa mori. Nu mai vorbi asa, fiindca vei ajunge intr-o zi sa ai nevoie de medici si atunci invatatura lor ti se va parea dumnezeiasca.
daca tu vrei o viata usoara si banoasa, fa-te altceva, esti liber, dar respecta meseria de medic

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Chimie Alimentara
Profesor de bio sau chimie