| ManAndrei123 a întrebat:

Cine stie niste poezi pentru despartirea de clasa a 8a sad? VA ROG nu imi puteti spune niste poezi sau citate despre clasa a 8a!

MULTUMESC

funda :*

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pluralul la cuvîntul „poezie " este „poezii" ( deci cu doi de „i") și nu „poezi".

| ManAndrei123 explică (pentru corolav):

Deci cu doi de porci... daca esti istet cand vrei sa corectezi documenteazate! Nu se spune "cu doi de i" se spune "cu doi i" INTELECTOALULE tongue

| corolav a răspuns:

Degeaba termini clasa a VIII-a, că tot neștiutor de carte ești!
După „Vă rog" trebuia pusă o virgulă, iar după „clasa aVIII-a" ( de la final)trebuia pus semnul întrebării și nu cel al exclamării.
Cu semnul exclamării la urmă, tu îndemni pe cei solicitați să nu te ajute, practic.

| corolav a răspuns:

Corect ar fi fost: dacă ești isteț,( deci virgulă) cînd vrei să corectezi, ( deci virgulă), documentează-te( deci o cratimă).Nu se spune „cu doi de i",(deci o altă virgulă), se spune „cu doi i". Deci punct.
Nu știu cine ți-a propus ție această formulă atît de savantă.
Și, în sfîrșit: INTELECTOALULE! ( deci semnul exclamării).
Ce vrei mai mult decît atît dovadă că ești analfabet?
Și ca să mai vin cu un exemplu...
Cred că cel puțin o dată, în ultimul tău an de școală, profa de română îți va fi spus: La mine ai „doi de patru" iar nu „doi patru".
Să fii sănătos!

| ManAndrei123 explică (pentru corolav):

Daca te intereseaza, media mea la romana a fost 10!(deci poti sa taci...)

| corolav a răspuns (pentru ManAndrei123):

Dacă după cele ce ți-am scris, nu ești convins că tu nu știi limba română, atunci nu mai am nimic de spus.
Cît despre această medie de 10 nu o poți demonstra nici celor mai naivi dintre amicii tăi.
Sau, altcumva, profa ta de română este o incompetentă.
Hai, pa!

| ManAndrei123 explică (pentru corolav):

Oricum eu nu te-am intrebat cata romana stiu eu! Io stiu cata romana stiu dar... iote-am intrebat altceva!

| floresdemayo a răspuns (pentru ManAndrei123):

Băiete, dacă corecturile cuiva, îți provoacă traume ale orgoliului, și nu vrei să înveți din sfaturile unui om, care te-a muștruluit ca pe un fiu, învață măcar să taci.
Înseamnă că și-a pierdut timpul degeaba, îndrumându-te și corectându-te, căci tu ești ferm hotărât de a rămâne la același nivel.

Nu știu nimic, dar nici nu tac
Dar sunt elevul "premiant"
Iar școala de-ar scăpa de mine
Ar face amândurora un bine!

Na, m-am jucat un pic cu versurile. Și ți-am făcut o poezie, fiindcă tot îți doreai una! tongue

| KaterinaРомановский a răspuns:

Esti in clasa a 8-a? Si scrii in halul asta? Atunci e jale male, nu stiu ce ai sa faci cu proba la romana.
Cat despre POEZII, uite aici niste versuri:
http://www.versuri.ro/versuri/gfhemi_lupu-ana-maria-clasa-a-viii-a.html

| ManAndrei123 explică (pentru KaterinaРомановский):

Nu sunt in clasa a 8a! Mersi de poezii!winking