| Robert944 a întrebat:

Cum imi dau si eu seama de relatia cauza-efect sau spatiul istoric? (pentru Istorie la Bac)

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

Spatiul istoric este tara sau teritoriul in care se petrece actiunea. Cauta prin text Moldova, Tara Romaneasca, Transilvania etc. (sunt frecvente). Cauta unde se petrece actiunea din text. Baftawinking

6 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

De obicei informaţiile de tipul ăsta sunt legate printr-o conjuncţie/locuţiune conjunctivală.

Trebuie să fii prea prost ca să nu-ţi dai seama.
Dar tu nu eşti, cu siguranţă nu eşti.

| kyttu a răspuns:

La cauza-efect e ceva de genul:
Cauza: "A plecat Andrei Bathory"
Efect:" Mihai Viteazul e proclamat principe" (asta e "formula")
IAr la spatiul istoric e simplu, poate sa fie descrisa o lupta si tu sa trebuiasca sa zici unde s-a petrecut lupta.
Bafta la BAC happy

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Exemplu : Efect-Invadarea URSS-ului de catre Hitler.Cauza - Ruperea pactului Ribetrop-Molotov. Spatiu istoric-Era contemporana

Mod de rezolvare : Mai intai gaseste efectul, dupa care cauta cauzele care au dus la acel rezultat.

| Robert944 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Am inteles cu relatia cauza-efect dar cu spatiul istoric nu prea.
Zice ceva de genul Numiti un spatiu istoric din sursa A

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Robert944):

Credeam ca se refera la perioada istorica.Greseala mea! MissxD Are dreptate!

| MissxD a răspuns (pentru Robert944):

Spatiul istoric este tara sau teritoriul in care se petrece actiunea. Cauta prin text Moldova, Tara Romaneasca, Transilvania etc. (sunt frecvente). Cauta unde se petrece actiunea din text. Baftawinking

| MissCarterM a răspuns:

Spautiul istoric este locul unde se petrece. De obicei este Tara Romaneasca sau Moldova.