| ShadowLoleris a întrebat:

În engleza americană nu se pronunță litera R?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| ClubuldeEngleza a răspuns:

In Engleza Britanica nu se pronunta R-ul atunci cand este precedat de o vocala in cuvinte precum: bark, parca, more, there, sau la sfarsitul cuvantului in: mother, father, water, car etc. Atentie! Se pronunta R in cuvinte urmate de alte cuvinte care incep cu vocala. Ex. car engine. Mai multe detalii in lectia de Engleza: https://www.juliana.ro/de-ce-nu-intelegi-vorbitorii-nativi

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Litera R e ignorata mai degraba in engleaza britanica. Americanii o folosesc.

| mihai69 a răspuns:

Ba bine că nu!

| Celcestietot a răspuns:

Normal că se pronunță, nu știu de unde ți-a trecut așa ceva prin cap (ex: reign, rich, rocket, rockstar, rumble etc).

| Țoglă a răspuns:

Doar în vocabularul de ghetou american nu se pronunță.

| Anonim53220 a răspuns:

De ce sa nu se pronunte? Ei cum zic run, right, rear, reward etc?